30 marca Namsen Limited („Namsen”), tj. spółka cypryjska będąca znaczącym akcjonariuszem Kernela, ogłosiła wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji Kernela („wezwanie”). W tym samym czasie Kernel ogłosił zamiar złożenia wniosku o wydanie zgody na wycofanie jego akcji z obrotu na rynku regulowanym (tzw. delisting).
Cena akcji wskazana w wezwaniu formalnie wpisywała się w kryterium średniej ceny rynkowej akcji z sześciu i trzech miesięcy poprzedzających zawiadomienie o ogłoszeniu wezwania.
Z informacji publicznie dostępnych można wysnuć wniosek, że Andrij Verevsky (założyciel agroholdingu Kernel) przejął kontrolę nad spółką po cenie nieadekwatnej do jej wartości, co odbyło się ze szkodą dla inwestorów mniejszościowych.
Źródłem kontrowersji dotyczących planowanego delistingu Kernela są zagadnienia natury prawnej i działanie spółek zagranicznych notowanych na GPW na styku różnych porządków.
Kernel jako spółka luksemburska podejmuje decyzje korporacyjne zasadniczo zgodnie z prawem luksemburskim, co przesądza art. 17 ust. 3 prawa prywatnego międzynarodowego z 4 lutego 2011 r. Wskazana regulacja kolizyjna ma pierwszeństwo względem przepisu art. 91 ust. 3 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z 29 lipca 2005 r. („ustawa o ofercie”).