W Parlamencie Europejskim trwają prace nad kolejnymi zmianami w przepisach przeciwdziałających praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. 28 marca 2023 r. właściwa komisja PE zaakceptowała projekt zmian dyrektywy AML. Projektowane zmiany idą w dwóch kierunkach – rozszerzenia katalogu informacji, które trzeba będzie przekazywać do rejestrów beneficjentów rzeczywistych, oraz uregulowania zasad udostępniania tych danych.
Pełna jawność informacji zgromadzonych w rejestrach narusza prawo do prywatności i ochrony danych. Wykazał to TSUE w głośnym wyroku z 22 listopada 2022 r. Podkreślił, że taka jawność narusza Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Stwierdził również nieważność przepisu V Dyrektywy AML, umożliwiającego dostęp do danych w rejestrach beneficjentów rzeczywistych każdemu – bez konieczności wskazania jakiegokolwiek interesu. Tymczasem polski Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych nadal jest w pełni jawny dla każdego zainteresowanego, ponieważ wyrok TSUE nie miał bezpośredniego przełożenia na polską ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Dzięki projektowanym zmianom pełny dostęp do informacji zgromadzonych w rejestrach beneficjentów rzeczywistych będą miały głównie podmioty publiczne. Dostęp do danych o beneficjentach, ale w ograniczonym wymiarze czasowym, zyskają dziennikarze, uczelnie i organizacje społeczne. Będzie mógł być im przyznany na co najmniej 2,5 roku, z możliwością odnowienia.
Planowane zmiany idą także w kierunku rozszerzenia katalogu informacji, które w Polsce będą musiały być zgłoszone do CRBR. W rejestrze będą dane wszystkich beneficjentów rzeczywistych, zarówno tych aktualnych, jak i dawnych. Celem regulacji jest raczej pozostawienie dostępu do danych zgromadzonych w rejestrze o byłych beneficjentach (obecnie rejestr wskazuje jedynie aktualnych beneficjentów), a nie wprowadzanie danych historycznych. Sposób regulacji publikowania danych o poprzednich beneficjentach ureguluje polska ustawa.
Zawieranie umów a dostęp do informacji o beneficjentach rzeczywistych