Aneta Pankowska partner RKKW, radca prawny Fot. mat. prasowe
Przesyłanie ich za pomocą wiadomości e-mail nie zawsze jest jednak możliwe, a często również mało praktyczne. W dobie pracy zdalnej dużą popularność zyskały rozwiązania umożliwiające przechowywanie, edytowanie i przekazywanie dokumentów przy wykorzystaniu tzw. chmury.
Rodzaje chmur
Brak jest jednej, powszechnie stosowanej definicji chmury (często występującej z przymiotnikiem „obliczeniowa"). Istotę tego rozwiązania stanowi dostarczanie usług obliczeniowych – w tym mocy obliczeniowej, oprogramowania oraz przestrzeni do przechowywania danych, za pośrednictwem internetu. Taka usługa zapewnić ma dostęp do wspomnianych zasobów, niezależnie od miejsca, w którym znajduje się osoba potrzebująca z nich skorzystać. W praktyce funkcjonuje wiele modeli wykorzystania chmur. Jedną z nich jest tzw. chmura publiczna. Podmiot zarządzający chmurą publiczną oferuje możliwość jej wykorzystania – za odpowiednim wynagrodzeniem – wszystkim zainteresowanym klientom. Wdrożenie takiego modelu chmury zapewnia szereg korzyści i usprawnia pracę. Nie wymaga również poniesienia znaczących kosztów czy tworzenia skomplikowanej infrastruktury technicznej przez usługobiorcę. Decydując się na rozpoczęcie wykorzystywania chmury, należy jednak uwzględnić kilka potencjalnych ryzyk w sferze prawnej. Nie jest to bowiem usługa dla każdego, a specyfika prowadzonej działalności może wymagać zaimplementowania rozwiązania szytego „bardziej na miarę".
Prawna regulacja zasad świadczenia usług w chmurze
Obecnie obowiązujące przepisy nie zawierają regulacji, które w sposób bezpośredni i kompleksowy odnosiłaby się do zasad użytkowania chmury przez podmioty prywatne czy też wyznaczały obowiązki dostawcy. Nie oznacza to jednak, że korzystanie (i świadczenie) takich usług pozostaje całkowicie nieuregulowane. Mogą znaleźć tu zastosowanie przepisy umieszczone w wielu aktach prawnych. Tytułem przykładu wymienić można kodeks cywilny, ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną, RODO oraz prawo autorskie. Wykorzystanie chmury stanowi także pewną formę outsourcingu, który regulowany może być szczególnymi przepisami (tak jest np. w prawie bankowym oraz ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej).
Istotne będą również wytyczne (niekiedy nawet bardzo szczegółowe), wydawane przez organy państwowe, takie jak np. KNF. Ich stosowanie ograniczone jest jednak do podmiotów nadzorowanych przez ten organ.