Firmy nie wierzą w ESG

Dla europejskich przedsiębiorstw zrównoważony biznes jest raczej przykrym obowiązkiem niż długoterminową szansą na rozwój. To krótkowzroczne, niebezpieczne podejście - przestrzegają eksperci.

Publikacja: 03.06.2024 15:11

Firmy nie wierzą w ESG

Foto: Adobestock

Bardziej ambitne podejście przedsiębiorstw do ESG może przyczynić się do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej na rynku - takie wnioski płyną z czwartej edycji badania EY, które „Parkiet” opisuje jako pierwszy. Wyniki wpisują się w niepokojący szerszy obraz, z którego wynika że ESG jest nadal traktowane jako obowiązek wynikający z przepisów, a nie szansa na budowę długofalowej strategii, opartej na zrównoważonych wartościach.

Czy ESG przynosi biznesowe korzyści

Mediana roku docelowego osiągnięcia celów klimatycznych to obecnie rok 2050 w porównaniu z 2036 r. w badaniu z poprzedniego roku.

- Zarządy firm stoją przed koniecznością wypracowania strategicznego podejścia do polityki klimatycznej i powinny dostosować się do związanej z tym agendy regulacyjnej - mówi Rafał Hummel, partner EY Polska. Dodaje, że pozwoli to na lepsze wykorzystanie pojawiających się szans na budowanie wartości i wspieranie proinnowacyjnych projektów związanych z ESG.

- Skierowanie strumienia inwestycji w zrównoważony rozwój może mieć istotny wpływ na wzrost udziału w rynku, zaangażowanie i produktywność pracowników, obniżenie kosztu kapitału, a w efekcie poprawę zyskowności - podsumowuje ekspert.

Firmy działające zgodnie z ESG są bardziej transparentne i mogą liczyć na wyższą wycenę, również na rynkach kapitałowych. W ostatnich latach widać wzrost zainteresowania aktywami ESG, choć widać też, że inwestorzy są coraz bardziej selektywni. Dlatego warszawska giełda w tym miesiącu przestanie publikować indeks WIG-ESG.

- Obecnie inwestorzy potrzebują lepszej jakości danych ze spółek oraz bardziej zaawansowanych indeksów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Pierwsze dane zrównoważone, opracowane zgodnie z najnowszymi regulacjami prawnymi, będą poddane zewnętrznej weryfikacji i powinny być dostępne od 2025 roku - informuje Izabela Olszewska z zarządu GPW.

Sztuczna inteligencja pomaga w ESG

Podejście firm do kwestii zrównoważonego rozwoju zależy od wielu czynników, m.in. od branży w jakiej działają, wielkości biznesu oraz menedżerów. A podejście kadry zarządczej jest zaskakująco mocno różnicowane, co wybrzmiewa też w badaniu EY. Wyselekcjonowano w nim dwie grupy: „liderów” oraz „obserwatorów”. Ci pierwsi mają jasny i długofalowy pogląd na ESG oraz tendencję do wykraczania poza utarte ścieżki. Są lepiej przygotowani do wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji (AI) w obszarze zrównoważonego biznesu. A potencjał ten jest duży.

Czytaj więcej

Zielone kłamstwo ma się bardzo dobrze. Jak z nim walczyć?

- Inteligentne systemy AI uczą się i dostosowują na podstawie bieżących działań, usprawniając w ten sposób podejmowanie decyzji i wykrywanie anomalii - podkreśla Jarosław Smulski, ekspert z IDC. Dzięki nowym technologiom można lepiej prognozować zapotrzebowanie na energię czy wodę i efektywniej zarządzać łańcuchem dostaw, odpadami oraz optymalizować emisję CO2.

Choć o generatywnej sztucznej inteligencji mówi się bardzo dużo, to z badania IDC wynika, że mniej niż jedna trzecia europejskich firm przemysłowych zainwestowała znaczne środki w szkolenia, zakup oprogramowania i doradztwo dotyczące GenAI. Z kolei niemal co piąta przyznaje, że przeprowadza wstępne testy, ale nie ma jeszcze opracowanego planu wydatków.

ESG
Raportowanie ESG. Obraz jest alarmujący
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
ESG
Polacy mają swoje zdanie
ESG
ESG już nie wyskakuje z lodówki
ESG
Raportowanie ESG. Spółki i audytorzy nadal poruszają się w legislacyjnej mgle
ESG
Zielone kłamstwo ma się bardzo dobrze. Jak z nim walczyć?
ESG
Jak zasady ESG wpłyną na bezpieczeństwo inwestycji?