Bardziej ambitne podejście przedsiębiorstw do ESG może przyczynić się do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej na rynku - takie wnioski płyną z czwartej edycji badania EY, które „Parkiet” opisuje jako pierwszy. Wyniki wpisują się w niepokojący szerszy obraz, z którego wynika że ESG jest nadal traktowane jako obowiązek wynikający z przepisów, a nie szansa na budowę długofalowej strategii, opartej na zrównoważonych wartościach.
Czy ESG przynosi biznesowe korzyści
Mediana roku docelowego osiągnięcia celów klimatycznych to obecnie rok 2050 w porównaniu z 2036 r. w badaniu z poprzedniego roku.
- Zarządy firm stoją przed koniecznością wypracowania strategicznego podejścia do polityki klimatycznej i powinny dostosować się do związanej z tym agendy regulacyjnej - mówi Rafał Hummel, partner EY Polska. Dodaje, że pozwoli to na lepsze wykorzystanie pojawiających się szans na budowanie wartości i wspieranie proinnowacyjnych projektów związanych z ESG.
- Skierowanie strumienia inwestycji w zrównoważony rozwój może mieć istotny wpływ na wzrost udziału w rynku, zaangażowanie i produktywność pracowników, obniżenie kosztu kapitału, a w efekcie poprawę zyskowności - podsumowuje ekspert.
Firmy działające zgodnie z ESG są bardziej transparentne i mogą liczyć na wyższą wycenę, również na rynkach kapitałowych. W ostatnich latach widać wzrost zainteresowania aktywami ESG, choć widać też, że inwestorzy są coraz bardziej selektywni. Dlatego warszawska giełda w tym miesiącu przestanie publikować indeks WIG-ESG.