Polska energetyka szybko odchodzi od węgla. Fotowoltaika gwałtownie rośnie

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku, produkcja energii elektrycznej spadła o blisko 9,4 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Największe spadki produkcji energii widać w sektorze węgla brunatnego. Kilkudziesięcioprocentowe wzrosty widoczne są zaś w przypadku fotowoltaiki.

Publikacja: 19.07.2023 17:19

Polska energetyka szybko odchodzi od węgla. Fotowoltaika gwałtownie rośnie

Foto: Shutterstock

Jak wynika z ostatnich danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych za pierwsze sześć miesięcy tego roku, zapotrzebowanie na energię elektryczną zmniejszyło się o 4,9 proc., mimo, że gospodarstwa domowe, samorządy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa są chronione przed podwyżkami cen energii poprzez ustalenie cen maksymalnych. Tylko w czerwcu tego roku zapotrzebowanie na prąd spadło o 6,5 proc. względem analogicznego miesiąca w roku poprzednim.

Jeszcze głębsze spadki są widoczne przy produkcji energii. Rok do roku produkcja spadła o blisko 9,4 proc. zaś w czerwcu to spadek aż o 13,15 proc. Lukę w mniejszej produkcji energii wypełnił rosnący import energii. Wyniósł on za pierwsze sześć miesięcy tego roku 2,4 TWh, co czyni z Polski importera energii netto. Rok wcześniej byliśmy eksporterami energii netto z wynikiem 1,7 TWh.

Czytaj więcej

Są gwarancje dla węglowej agencji

Coraz głębsze spadki produkcji energii dotykają elektrownie na węgiel kamienny i brunatny. W przypadku pierwszego surowca, wyprodukowano za pierwsze sześć miesięcy tego roku z 43,2 TWh do 37,6 TWh. Oznacza to spadek o 13 proc. W czerwcu w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej to już spadek o 20,7 proc. Najgłębszy spadek jest jednak widoczny przy elektrowniach na węgiel brunatny. Za pierwsze półrocze to spadek z 23,7 do ledwie 17,4 TWh energii, co oznacza zmniejszenie produkcji prądu o 26,6 proc. W czerwcu to już spadek o blisko 28 proc. w porównaniu do czerwca 2022 r.

W przypadku elektrowni gazowych widać wyraźnie, że spadek cen gazu podziałał pozytywnie na elektrownie gazowo - parowe, które wyprodukowały do końca czerwca tego roku blisko 7 TWh, więcej o 23,3 proc. w zestawieniu z analogicznym okresie w roku poprzednim. W zestawieniu czerwiec do czerwca, to wzrost o blisko 10 proc.

Ogromny wzrost widoczny jest zaś w przypadku elektrowni fotowoltaicznych. Rok do roku za pierwsze sześć miesięcy tego roku, produkcja wzrosła z 4,6 TWh do 6,5 TWh. Produkcja wzrosła więc o 41,5 proc. W czerwcu 2023 r.  zaś to wzrost o 40 proc. w zestawieniu do czerwca w 2022 r.

Negatywnie zaskoczyły zaś elektrownie wiatrowe. Za pierwsze sześć miesięcy tego roku produkcja z wiatru wyniosła 10,4 TWh zaś rok wcześniej było to 10,45 TWh, co oznacza spadek o 0,5 proc. mimo rosnącej z roku na rok mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej.

Jak wynika z danych PSE, moc osiągalna źródeł fotowoltaicznych (PV) według stanu na 30.04.2023 r. to ok. 13,8 GW, zaś moc osiągalna źródeł farm wiatrowych (FW) to ok. 9,7 GW. Pod koniec 2022 r. moc w fotowoltaice wynosiła 11,2 GW, a w wietrze na lądzie 9,2 GW.

Czytaj więcej

NABE "zazieleniła" kursy spółek elektroenergetycznych
Energetyka
Kolejne straty na węglu w PGE
Energetyka
PGE chce nabyć gazową spółkę ZE PAK -u i przejąć całą atomową PGE PAK
Energetyka
Koreańczycy wbudowują w Polsce jeden z największych magazynów energii w Europie
Energetyka
ML System otwiera się na Turcję. Nowy rynek zbytu
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Energetyka
Moc zapewniona na trzy lata. Co później?
Energetyka
Potwierdzenie dla atomu