Sasin patronuje atomowym rozmowom w Davos

W szwajcarskim Davos mogą zostać podjęte pierwsze zobowiązujące decyzje, które pozwolą na budowę „niezależnego od rządowego” projektu elektrowni jądrowej w Pątnowie. Rozmowy zainteresowanych polskich i koreańskich spółek odbędą się z udziałem wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Publikacja: 17.01.2023 11:11

Jacek Sasin

Jacek Sasin

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

We wtorek, 17 stycznia, Jacek Sasin oficjalnie otworzy „Polish House” w ramach Forum Ekonomicznego w Davos. „Światowe Forum Ekonomiczne na pewno jest doskonałą okazją do bilateralnych spotkań i rozmów na najważniejsze tematy, z jakimi mierzą się w tej chwili gospodarki Europy i całego świata” – mówi Jacek Sasin. Wicepremier podkreśla, że wśród tych tematów znajdą się kwestie związane bezpieczeństwem energetycznym, kryzysem czy też innymi wyzwaniami związanymi z wojną w Ukrainie.

W środę 18 stycznia, wicepremier weźmie udział w debacie poświęconej rozwojowi energetyki jądrowej w Polsce. Panel dyskusyjny „Droga do europejskiej suwerenności energetycznej” otworzy przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy. Poza wicepremierem Sasinem w debacie uczestniczył będzie Dukgeun Ahn, minister handlu Korei Południowej, Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej, Maciej Stec z firmy ZE PAK oraz Whang Joo-ho z koreańskiej firmy KHNP. Konsorcjum tych przedsiębiorstw planuje wspólnie budowę komercyjnej elektrowni jądrowej w Pątnowie.

Czytaj więcej

Rok atomowego przetargu i lokalizacji

W listopadzie rząd podjął decyzję, że pierwsza polska elektrownia jądrowa zostanie zbudowana w partnerstwie z Amerykanami na Pomorzu. „Biznesowy projekt budowy dodatkowej elektrowni atomowej, jaką PGE, ZE PAK oraz koreańskie KHNP chcą budować w Pątnowie doskonale wpisuje się i uzupełnia plany, jakie w zakresie rozwoju energetyki jądrowej ma rząd” – mówi Jacek Sasin.

Do końca ubiegłego roku, zainteresowane firmy przeprowadziły badania geologiczne terenu, czy wielkopolski Pątnów nadaje się pod budowę elektrowni jądrowej w koreańskiej technologii. Ze wstępnego raportu wynika, że ta lokalizacja spełnia warunki geologiczne i środowiskowe. W Pątnowie istnieje elektrownia na węgiel brunatny, która za 3 lata przestanie działać. Tereny należące do ZE PAK mają być bazą do realizacji inwestycji w tym tzw. majątek sieciowy, a więc rozwinięta sieć przesyłowa.

W ramach kuluarowych rozmów, trzy zainteresowane firmy mają podjąć temat formy zaangażowania, objęcia udziałów i samego finansowania inwestycji. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że jednym z rozważnych scenariuszy jest objęcie przez Koreańczyków 49 proc. udziałów w projekcie, zaś polska spółka celowa złożona z PGE i ZE PAK miałaby objąć 51 proc. udziałów. Z kolei w tym polskim podmiocie, dominujący udział ma mieć PGE. Spółka Wojciecha Dąbrowskiego miała zadeklarować, że jest w stanie objąć 20 proc. udziałów w całym projekcie jądrowym i jest w stanie sfinansować taki udział. Ta elektrownia mogłaby powstać najwcześniej w połowie lat 30.

Energetyka
Elektrownie węglowe będą działać dłużej. Rząd przyjął projekt ustawy o rynku mocy
Energetyka
Magazyny z tarczą na rynku mocy
Energetyka
Ponad 5 mld zł będzie kosztował tegoroczny system wsparcia OZE. Są wyniki aukcji
Energetyka
Co po węglu w Grupie Tauron. Spółka ma plan
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Energetyka
Ministerstwo Przemysłu chce zwiększyć szansę, aby powstały nowe elektrownie gazowe
Energetyka
BGK sypie pieniędzmi na OZE. Kredyt otrzyma Enea