Zgodnie z ustawą o mrożeniu cen energii, do końca listopada br., jednostki samorządu terytorialnego, podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej (jak szkoły czy szpitale) oraz mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) miały czas na złożenie u swojego sprzedawcy energii oświadczenia o korzystaniu z maksymalnej ceny prądu. Dzięki temu przedsiębiorstwo energetyczne od 1 grudnia br. zastosuje cenę maksymalną 785 zł za 1 MWh. Ma ona obowiązywać do końca przyszłego roku.

Firmy nadal liczą wnioski. Energa podaje, że nie ma możliwości przyjęcia oświadczenia tylko z powodów formalnych lub wynikających z ustawy. – Ustawa nie nakłada obowiązku informowania klientów o skutecznym przyjęciu oświadczenia. Spółka informuje o konieczności uzupełnienia oświadczenia lub o jego odrzuceniu. Dane są cały czas weryfikowane – podkreśla.

Enea tłumaczy, że oświadczenia cały czas są jeszcze nadsyłane. – Złożenie dokumentu po 30 listopada powoduje bowiem, iż cena maksymalna jest zastosowana dla odbiorcy uprawnionego od kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym złoży on wspomniane oświadczenie – podkreśla biuro prasowe spółki. Niekompletne oświadczenia to najczęściej takie, które nie zawierały wszystkich wymaganych danych, ale również te, które wpływały kanałami elektronicznymi, a nie były podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym. – W takich przypadkach klienci otrzymywali informację o tym, że ich oświadczenie nie zawiera wszystkich wymaganych danych i konieczne jest ponowne złożenie oświadczenia – tłumaczy Enea. Wnioski często zawierają błędy wynikające z pośpiechu, bo lepiej było złożyć wniosek, który będzie wymagał uzupełnienia, niż nie złożyć go w ogóle.

PGE podkreśla, że oświadczenie uprawnionych odbiorców złożyło ok. 250 tys. klientów PGE Obrót. – W spółce trwa weryfikacja złożonych oświadczeń. W wyniku tego procesu można zauważyć, że część klientów składała dokumenty wszystkimi dostępnymi kanałami. Podobne podaje E.ON. Koszt mrożenia cen energii, w tym dla samorządów i MŚP, szacowany jest na 26,8 mld zł.

Jak szacuje Forum Energii, ceny energii elektrycznej m.in. dla MŚP w 2023 r. wzrosną o ok. 35 proc. – Ze względu na brak regulacji cen dla biznesu wartość ta może być inna – zaznaczono – i to pomimo pułapu, na poziomie którym mrożone są ceny energii.