Czarne chmury nad Energą

Do prokuratury i KNF zostały złożone zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw i podejrzeniu manipulowania informacjami przez giełdową spółkę.

Publikacja: 21.12.2022 09:15

Czarne chmury nad Energą

Foto: Adobestock

Jan Trzciński, współtwórca projektu „Pokażmy siłę inwestorów Energa”, złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez Energę do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku oraz zawiadomienie o podejrzeniu manipulowania informacjami do KNF. W obu pismach informuje o manipulowaniu informacjami przez giełdową spółkę, w szczególności zawartymi w raportach bieżących. Opisane przez niego okoliczności miały mieć miejsce w trakcie procedury zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia (odbyło się 29 października 2020 r.) dotyczącego wycofania akcji Energi z publicznego obrotu.

„Okoliczności te zostały już przedstawione w sprawie sądowej przeciwko Energa toczącej się przed Sądem Okręgowym w Gdańsku (sygn. akt IX GC1164/20), w której w dniu 30 listopada 2022 roku tenże Sąd wydał wyrok uchylający uchwałę o delistingu (wyrok nieprawomocny). Stanowisko Energa co do przedstawionych okoliczności, wynika z pism procesowych Energa złożonych do akt sprawy IX GC1164/20” - napisał Trzciński w złożonych zawiadomieniach.

W szczególności zarzuca giełdowej spółce, że ta uzupełniała - już po fakcie i w trakcie trwania sprawy sądowej - na swojej stronie internetowej raporty bieżące w języku angielskim dotyczące zwołania NWZ, których przedmiotem miała być uchwała o delistingu. Według Trzcińskiego przed walnym zgromadzeniem nie było m.in. regulaminu zdalnego udziału w obradach w języku angielskim. Tymczasem w świetle „Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW (pkt I.Z.2.) spółka miała taki obowiązek. Stosowne dokumenty miały pojawić się kilka dni po walnym zgromadzeniu ale z datą wcześniejszą niż ich faktyczna publikacja, co w ocenie zawiadamiającego prokuraturę i KNF rodzi uzasadnione podejrzenie, że spółka dokonała manipulacji.

„Zachodzi zatem uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstw (art. 100 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych). Wnoszę o wszczęcie postępowania i podjęcie czynności sprawdzających w przedmiotowym zakresie, tj. ustalenie, czy doszło do popełnienia przestępstw, a jeśli tak to o ściganie sprawców” - pisze w zawiadomieniu do prokuratury Trzciński.

Z kolei do KNF wnosi o przeanalizowanie przedstawionej sytuacji i zgodności z prawem działań i zaniechań podjętych przez giełdową spółkę odnośnie realizowanych przez nią obowiązków informacyjnych.

Pod koniec listopada Sąd Okręgowy w Gdańsku na posiedzeniu niejawnym uchylił uchwałę NWZ Energi z 29 października 2020 r. w sprawie wycofania akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym. Stronom przysługuje prawo do złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku i o apelację. Strona powodowa już złożyła wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku.

„Posiadając zebrane przez nas dowody, mamy nieodparte wrażenie, że wszystko było robione po to, aby jak najmniej akcjonariuszy mogło wziąć w nim udział. To zwiększało szansę na przyjęcie uchwały o wycofaniu Energi z giełdy” - twierdzą w komunikacie przesłanym do mediów radca prawny Adrian Kessler oraz radca prawny Michał Dzięciołkiewicz reprezentujący mniejszościowych akcjonariuszy w prowadzonej przed gdańskim sądem sprawie.

Energa, odnosząc się do wyroku sądu, w opublikowanym 1 grudnia raporcie bieżącym poinformowała, że nie są jej znane motywy rozstrzygnięcia. „Spółka nie zgadza się z ww. wyrokiem w części, w jakiej uchyla uchwałę, wystąpi o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku i podejmie decyzje co do dalszych kroków prawnych” - napisano wówczas w komunikacie giełdowym. Energę i jej strategicznego inwestora, czyli Orlen, poprosiliśmy od ustosunkowanie się do zarzutów Trzcińskiego. Tekst zostanie uzupełniony o ich stanowisko, gdy tylko otrzymamy odpowiedź.

Energetyka
Kolejne straty na węglu w PGE
Energetyka
PGE chce nabyć gazową spółkę ZE PAK -u i przejąć całą atomową PGE PAK
Energetyka
Koreańczycy wbudowują w Polsce jeden z największych magazynów energii w Europie
Energetyka
ML System otwiera się na Turcję. Nowy rynek zbytu
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Energetyka
Moc zapewniona na trzy lata. Co później?
Energetyka
Potwierdzenie dla atomu