PGE Energia Odnawialna, spółka należąca do Polskiej Grupy Energetycznej, kupiła w województwach wielkopolskim oraz łódzkim 28 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 59 MW. Wszystkie mają ważne warunki techniczne przyłączenia, o które na rynku coraz trudniej. Elektrownie będą uruchamiane w latach 2024–2025.

– W tym roku kupiliśmy aktywa o łącznej mocy około 168 MW. Były to zarówno projekty fotowoltaiczne, jak i trzy farmy wiatrowe: Radzyń, Jóźwin i Ścieki. Jesteśmy stale otwarci na kolejne oferty. Interesują nas zarówno projektowane, jak i zrealizowane już inwestycje – mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

Dla spółki wyzwaniem będzie jednak realizacja dużych projektów już w przyszłym roku. Zgodnie z założeniami już w 2023 r, obok 24 obecnie zarządzanych przez PGE Energia Odnawialna farm fotowoltaicznych (głównie o mocy 1 MW każda), powstaną 24 kolejne instalacje. Będą to zarówno elektrownie jednomegawatowe, jak i farmy o mocy 2, 5, 6, 8 i 25 MW. Największy projekt zostanie zrealizowany na terenie gminy Grębów w powiecie tarnobrzeskim na Podkarpaciu. Chodzi o instalację o mocy 153 MW, składającą się z trzech farm – PV Jeziórko 1, PV Jeziórko 2 i PV Jeziórko 3. Pierwszy jej etap o mocy 100 MW powstanie do końca 2023 r., a docelową moc 153 MW inwestycja osiągnie w 2024 r.

Celem PGE jest osiągnięcie do 2030 r. 3 GW mocy w instalacjach fotowoltaicznych. Ogólnie w 2023 r. PGE Energia Odnawialna będzie dysponować wybudowanymi lub znajdującymi się w trakcie budowy instalacjami słonecznymi o łącznej mocy ok. 500 MW. Spółka ma też zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok. 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy o mocy ponad 2 GW.