Grupa kapitałowa PGE to podmiot, który ponosi zdecydowanie największe opłaty za korzystanie ze środowiska wśród giełdowych koncernów notowanych na GPW, a zapewne i w skali całego kraju. Z raportu rocznego wynika, że w ubiegłym roku na poziomie skonsolidowanym wzrosły one o 13,6 proc., do ponad 1,3 mld zł. W tym roku mogą być jeszcze większe, gdyż grupa istotnie zwiększyła produkcję energii elektrycznej w oparciu o węgiel brunatny. Już rok temu największy wzrost opłat środowiskowych odnotowała w zakresie emisji do powietrza. Było to wówczas spowodowane wzrostem produkcji prądu w biznesie energetyki konwencjonalnej, wzrostem produkcji ciepła w biznesie ciepłownictwa oraz zwyżką wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska.
PGE zapewnia, że realizuje inwestycje, które mają na celu realne ograniczanie wpływu koncernu na środowisko naturalne. W ubiegłym roku wydatki na projekty przyczyniające się do ochrony środowiska wyniosły blisko 2,2 mld zł. Spośród nich bezpośrednio dekarbonizacji dotyczyły te związane z rozwojem i modernizacją sieci dystrybucyjnej wraz z kablowaniem sieci napowietrznej, budową gazowych instalacji energetycznych oraz strategicznymi inwestycjami w odnawialne źródła energii.
„W 2022 r. grupa PGE planuje ponieść nakłady inwestycyjne na projekty realnie ograniczające wpływ na środowisko naturalne niezależnie od ich wpływu na administracyjne opłaty środowiskowe. Spółka nie informuje o szczegółowych kwotach planowanych nakładów w najbliższych okresach” – podaje biuro prasowe spółki. Dodaje, że wśród zadań inwestycyjnych w tym obszarze są zawarte m.in. nakłady na budowę lądowych i morskich farm wiatrowych, elektrowni przepływowych, farm fotowoltaicznych i elektrowni szczytowo-pompowych. Kontynuowane będą też projekty dotyczące budowy gazowych jednostek wytwórczych w Gryfinie i Rybniku oraz źródeł ciepła opartych o technologie gazowe (silniki, kotły) w Bydgoszczy, Zgierzu, Czechnicy, Gdańsku i Lublinie. Ponadto w Rzeszowie i Bełchatowie powstaną instalacje termicznego przekształcania z odzyskiem energii.