Enea analizuje możliwość realizacji dużych inwestycji w budowę energetycznych bloków gazowo-parowych (CCGT). Chodzi o odtworzenie mocy Elektrowni Kozienice, w której w perspektywie najbliższych lat zakończy się okres eksploatacyjny węglowych bloków klasy 200 MW. – Koncepcja projektu zakłada dwa warianty inwestycji: budowę dwóch bloków, każdy o mocy około 1100 MW lub trzech o jednostkowej mocy około 700 MW. W lipcu tego roku powołana do realizacji inwestycji spółka Enea Elkogaz ogłosiła postępowanie w trybie dialogu konkurencyjnego o udzielenie zamówienia publicznego sektorowego, które przechodzi kolejne etapy – jesteśmy po zakwalifikowaniu trzech wykonawców do kolejnej fazy postępowania – informuje Piotr Ludwiczak, kierownik biura public relations Enei. Dodaje, że finalna decyzja zapadnie po analizie ekonomicznej, biznesowej i ocenie kluczowych elementów procesu wykonawczego przedstawionych w złożonych w postępowaniu ofertach i koncepcjach.
Koncern nie obawia się ewentualnych problemów z przyszłymi dostawami gazu, gdyż przy tworzeniu projektu od początku brano pod uwagę plany Polski dotyczące dalszej dywersyfikacji dostaw surowca i zwiększenia jego importu. Enea zapewnia też, że jest w stałym kontakcie z Gaz-Systemem, do którego należą gazociągi przesyłowe w naszym kraju i który intensywnie inwestuje w ich rozbudowę. W koncepcji projektu Enei pierwszy z bloków gazowo-parowych ma rozpocząć pracę w 2027 r. – Bloki CCGT są planowane do udziału w rynku mocy. Zgodnie z harmonogramem będziemy uczestniczyć w aukcji głównej w roku 2023 z pierwszym rokiem dostaw w 2028 oraz w roku 2025 z pierwszym rokiem dostaw w 2030 – twierdzi Ludwiczak.
Co do zasady koncern przygotowuje się do odejścia od wytwarzania energii z węgla na rzecz OZE. Grupa zakłada również wykorzystanie technologii wytwórczych opartych o gaz, jako niskoemisyjne paliwo przejściowe wspierające i stabilizujące pracę OZE. Błękitne paliwo ma też pełnić dużą rolę w produkcji energii w Orlenie i PGE. Pierwsza z grup zdecydowała się na budowę bloków gazowo-parowych w Ostrołęce, Grudziądzu i Gdańsku. Z kolei PGE realizuje projekt w Gryfinie i planuje w Rybniku. Ponadto buduje lub ma w planach kilkanaście innych instalacji energetycznych mających działać w oparciu o gaz. Do tego należy dodać planowaną budowę bloków CCGT przez PGNiG na warszawskich Siekierkach i przez ZE PAK w Elektrowni Adamów oraz analizowaną przez Tauron w Będzinie.