Zielonych instalacji szybko przybywa, ale osiągnięcie celu może być trudne

Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów – ogłosiło Ministerstwo Klimatu. Nie oznacza to jednak, że bez problemu wypełnimy unijne zobowiązania w tym obszarze, przewidziane na ten rok.

Publikacja: 23.06.2020 05:07

Zielonych instalacji szybko przybywa, ale osiągnięcie celu może być trudne

Foto: Adobestock

10 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii to tyle, ile wynosi łączna moc trzech elektrowni węglowych: w Bełchatowie, Turowie i Opolu. – Oznacza to, że jeden na cztery megawaty zainstalowanej mocy w Polsce to źródła odnawialne, takie jak biomasa, woda, wiatr czy bardzo szybko rosnąca ostatnio fotowoltaika. Ta rewolucja technologiczna to także inwestycje i nowe miejsca pracy – podkreślił Michał Kurtyka, minister klimatu, podczas szczytu klimatycznego ToGetAir 2020.

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z potężnym przyrostem nowych instalacji fotowoltaicznych. To obecnie najszybciej rozwijający się sektor OZE w Polsce. Na początku czerwca moc elektrowni słonecznych przekroczyła 1,95 GW. To o 176 proc. więcej niż przed rokiem i o 50 proc. więcej niż na początku stycznia 2020 r. – Fotowoltaika jest tylko częścią całego systemu. Musimy myśleć o wielkich stabilnych mocach, takich jak morska energetyka wiatrowa. Elektrownie konwencjonalne będą traciły znaczenie na rzecz jednostek wytwórczych zeroemisyjnych. Musi być jednak zachowana równowaga, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii – stwierdził Kurtyka.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
Umowa na atom z USA w tym miesiącu
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Energetyka
PGE i Tauron mogą zaoferować niższe taryfy
Energetyka
Tauron zyska w tym roku kolejne projekty OZE. Do akwizycji podchodzi z ostrożnością
Energetyka
O czym rozmawiał premier z szefami spółek energetycznych? Znamy szczegóły
Energetyka
Tauron z mniejszym zyskiem, ale z węglem na dłużej?
Energetyka
PGE notuje mniejsze straty niż przed rokiem