Przed nami dekada kluczowa dla klimatu

Jeśli nie nastąpi natychmiastowa i radykalna redukcja emisji gazów cieplarnianych, szansa na ograniczenie globalnego ocieplenia do blisko 1,5 st. C lub nawet 2 st. będzie już poza zasięgiem – wynika z najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Publikacja: 10.08.2021 05:00

Przed nami dekada kluczowa dla klimatu

Foto: AFP

Przygotowana przez instytucję ONZ analiza pokazuje, że emisje gazów cieplarnianych wynikających z działalności człowieka są odpowiedzialne za około 1,1 st. C ocieplenia w latach 1850 –1900. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych 20 lat wzrost globalnej temperatury osiągnie lub przekroczy 1,5 st. C.

Co to oznacza w praktyce? Przy globalnym ociepleniu o 1,5 st. C będą narastały fale upałów, będziemy obserwować dłuższe ciepłe i krótsze zimne pory roku. Natomiast przy ociepleniu o 2 st. C ekstremalne temperatury częściej osiągać będą krytyczne progi tolerancji dla rolnictwa i zdrowia. Ale nie chodzi tylko o temperaturę. Zmiana klimatu powoduje wiele innych zmian w różnych regionach, które będą się nasilać wraz z dalszym ociepleniem. Obejmują one zmiany wilgotności i suchości, zmiany nasilenia wiatrów, opadów śniegu, zmiany dotyczące pokrywy lodowej, obszarów przybrzeżnych i oceanów.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
Umowa na atom z USA w tym miesiącu
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Energetyka
PGE i Tauron mogą zaoferować niższe taryfy
Energetyka
Tauron zyska w tym roku kolejne projekty OZE. Do akwizycji podchodzi z ostrożnością
Energetyka
O czym rozmawiał premier z szefami spółek energetycznych? Znamy szczegóły
Energetyka
Tauron z mniejszym zyskiem, ale z węglem na dłużej?
Energetyka
PGE notuje mniejsze straty niż przed rokiem