Druga rozpatrywana lokalizacja dla pierwszego atomu leżała nad jeziorem Żarnowieckim, nieopodal Choczewa. Wciąż jednak to tylko informacja, której brakuje potwierdzenia w dokumentach. Formalnie jednak ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

O wyborze lokalizacji poinformowała Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe odpowiedzialna za budowę pierwszej elektrowni jądrowej. W marcu tego roku PGE, Enea, KGHM i Tauron podpisały ze Skarbem Państwa umowę sprzedaży wszystkich udziałów w spółce PGE EJ 1 za 531,36 mln zł. W czerwcu zaś zmieniono nazwę spółki z PGE EJ 1 na Polskie Elektrownie Jądrowe.

Raport środowiskowy, który obejmuje lokalizację, nie został jeszcze złożony generalnemu dyrektorowi ochrony środowiska, choć ma być już gotowy. Ma być złożony w pierwszym kwartale 2022 r. Pierwotnie miało to się stać w tym roku. Okazało się, że konieczne są zmiany w prawie wodnym.

Prace toczą się w Sejmie, a projekt nowelizacji nie zostanie przyjęty w tym roku. Konieczność nowelizacji spółka tłumaczy zmieniającym się otoczeniem legislacyjnym, które wymaga odwzorowania w przygotowanym dokumencie. – Przepisy, na podstawie których w 2015 r. rozpoczęło się postępowanie dotyczące wydania decyzji środowiskowej dla elektrowni, ulegały od tego czasu licznym zmianom, w tym wdrażającym regulacje przyjęte na poziomie europejskim – podkreśla spółka. Kiedy etap raportu zostanie zamknięty, rozpocznie się procedura transgraniczna.

Zgodnie ze strategią energetyczną powstanie 6–9 GW mocy w dwóch lub trzech elektrowniach do 2043 r. Pierwszy reaktor miałby powstać w 2033 r. Inne potencjalne lokalizacje dla kolejnych bloków to Pątnów i Bełchatów. BART