Ten rok jest bardzo trudny dla PCC Rokity i PCC Exol, zwłaszcza jeśli porównać go z wyjątkowo dobrym 2022 r. Pierwsza z chemicznych spółek szczególnie duże problemy notuje w biznesie poliuretanowym. Zarząd wprost przyznaje, że grupa mierzy się tu z najtrudniejszymi od lat warunkami rynkowymi. Chodzi zwłaszcza o nadpodaż produktów, co skutkowało spadkami ich cen. W efekcie rentowność w tym biznesie jest najniższa od wielu lat. Wprawdzie od września wolumen sprzedaży wyraźnie się poprawił, ale dopiero nadchodzące miesiące pozwolą ocenić, na ile jest to trwała zmiana. W drugim kluczowym biznesie PCC Rokity, czyli chloropochodnych, sytuacja była lepsza, jednak i tu notowane są spadki sprzedaży i cen. W samym III kwartale ceny sody kaustycznej były niższe o blisko 30 proc. w ujęciu rok do roku. To konsekwencja zmniejszonego popyt na chloroalkalia przy jednoczesnym wzroście ich dostępności. Negatywny wpływ na działalność grupy miały też wysokie ceny energii elektrycznej, które w dużej mierze decydują o skali ponoszonych ogółem kosztów. W efekcie po trzech kwartałach grupa PCC Rokita zanotowała 387,6 mln zł EBITDA, co oznaczało spadek o 37 proc.
Powodów do zadowolenia nie ma też zarząd PCC Exolu. W przypadku tej grupy EBITDA spadła o prawie 51 proc., czyli do 71,8 mln zł. Z drugiej strony należy zauważyć, że w III kwartale zanotowano wzrost wolumenów sprzedaży. Co więcej, w biznesie surfaktantów do zastosowań przemysłowych wzrosła liczba aktywnych klientów. Jest też nadzieja na dalszą zwyżkę, gdyż spółka rozpoczęła budowę oferty dla przemysłu ceramicznego. Rozszerzyła też ofertę dla branż tekstylnej, agrochemikaliów i wydobywczej. Ponadto nie najgorzej jest w biznesie surfaktantów do zastosowań kosmetyczno-detergencyjnych. Zarząd PCC Exol uważa, że są przesłanki, aby w nadchodzących miesiącach spodziewać się w Europie ustabilizowanego, lekko wzrastającego na nie popytu. Jednocześnie obawia się wzrostu ich podaży.
Mimo trudnej sytuacji obie spółki kontynuują kluczową inwestycję dotyczącą budowy zakładu produkcji alkoksylatów i innych związków chemicznych w Brzegu Dolnym. Obecnie jest ona na etapie projektowania poszczególnych elementów instalacji. Ponadto uzyskano pozwolenie na budowę i kontynuowane są pierwsze prace budowlane. Oprócz tego PCC Rokita jest na ukończeniu inwestycji w nowoczesne Centrum Innowacji i Skalowania Procesów, a PCC Exol kontynuuje budowę drugiej linii technologicznej wytwórni Etoksylatów II (zakończenie jest planowane na 2024 r.).