Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.12.2019 14:23 Publikacja: 23.12.2019 14:23
Grupa Azoty | Biznes nawozowy napędza wyniki. Nawozowej grupie w znaczącej poprawie wyników finansowych w tym roku pomogła stabilizacja w III kw. cen najważniejszego surowca – gazu – na poziomie najniższym od września 2018 r. A także wyższe ceny nawozów. Dzięki dobrej koniunkturze w tym podstawowym biznesie przychody grupy po trzech kwartałach okazały się rekordowo wysokie. Natomiast niekorzystną sytuację obserwowaliśmy na rynku tworzyw. Jest to spowodowane m.in. spowolnieniem gospodarczym i wojną celną na linii USA–Chiny.
Foto: GG Parkiet
Police | Spółka zbiera środki na fabrykę tworzyw sztucznych. Policom, które są częścią Grupy Azoty, w ostatnich miesiącach sprzyjał istotny wzrost cen nawozów wieloskładnikowych, w których specjalizuje się policka spółka, oraz taniejący gaz. Zarząd firmy ocenia, że – biorąc pod uwagę uwarunkowania rynkowe III kw. – wyniki spółki mogłyby być istotnie wyższe, gdyby nie przedłużone postoje instalacji produkcyjnych amoniaku i mocznika związane z wykrytą usterką. Police są w trakcie przeprowadzania emisji akcji, z której wpływy przeznaczą na budowę fabryki polipropylenu.
Foto: GG Parkiet
Ciech | Kłopoty w Rumunii, plany rozwoju w Niemczech. Producent sody w III kw. wykorzystywał sprzyjające warunki rynkowe w swoim głównym biznesie. Jednym z większych wyzwań było natomiast wstrzymanie produkcji w rumuńskim zakładzie, co wynikało ze wstrzymania dostaw przez jedynego dostępnego dostawcę pary technologicznej. Jednocześnie spółka rozwija swoje moce w Niemczech, gdzie trwają prace budowlane związane z projektem uruchomienia nowej warzelni soli – tuż obok należącej do Ciechu fabryki sody w Stassfurcie.
Foto: GG Parkiet
PCC Rokita | Trudne otoczenie rynkowe zdołowało wyniki. Dla PCC Rokita 2019 r. był pełen wyzwań związanych z wymagającymi warunkami rynkowymi w głównych segmentach produkcyjnych. Powodem odnotowania słabszych wyników niż rok wcześniej była przede wszystkim gorsza koniunktura w Europie, która stanowi dla grupy najistotniejszy rynek. Zarząd firmy podkreśla, że mając na względzie wymagające otoczenie, na bieżąco analizuje poziom nakładów inwestycyjnych, biorąc pod uwagę ich opłacalność, dostępność źródeł finansowania i bieżącą sytuację finansową spółki.
Foto: GG Parkiet
Polwax | Koniec marzeń o nowoczesnej instalacji. Ten rok upłynął Polwaksowi pod znakiem niskiego popytu na parafiny oraz nadpodaży głównych surowców z importu i gotowych parafin chińskich, co przełożyło się na dużą presję odbiorców oczekujących obniżki cen wyrobów gotowych. Spółka zwiększa udział w sprzedaży parafin przemysłowych kosztem mniej opłacalnych wyrobów do produkcji zniczy. Nie uda jej się jednak zrealizować swojej flagowej inwestycji – budowy nowoczesnej instalacji do produkcji specjalistycznych parafin.
Foto: GG Parkiet
O rentowności firm chemicznych w nadchodzących miesiącach decydować będzie przede wszystkim sytuacja na rynku surowców. Jak szacuje DM BDM, w mijającym 2019 r. mieliśmy do czynienia z około 20-proc. wzrostem cen ropy naftowej, ale jednocześnie ceny gazu w Europie spadły o około 40 proc. w porównaniu z rokiem 2018, co wpłynęło m.in. na rekordowe wyniki Grupy Azoty.
– Oczekujemy, że w 2020 r. ceny ropy powinny być pod presją. W przypadku gazu na rynku dalej jest zauważalna nadwyżka LNG (skroplony gaz ziemny), ale jesteśmy w sezonie zimowym, w przededniu potencjalnego kryzysu gazowego na Ukrainie, i niewykluczone są duże wahania w krótkim terminie – wyjaśnia Krystian Brymora, analityk DM BDM.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koncern dąży do pozyskania kontrahentów, którzy zapewnią grupie alternatywne dostawy gazu ziemnego i amoniaku. Celem jest istotne obniżenie dotychczasowych kosztów związanych z ich zakupami.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Dziś obowiązujący termin uruchomienia nowego zakładu w Brzegu Dolnym to 2026 r., a koszt budowy to 551 mln zł. Inwestycja jest jednak złożona i towarzyszy jej wiele zagrożeń. Ponadto jest realizowana własnymi siłami.
W pobliżu puławskich zakładów powstanie rafineria produkująca pierwiastki ziem rzadkich. Azoty zapewnią jej m.in. infrastrukturę, dostęp do odczynników, mediów oraz teren pod budowę.
Finasowanie o wartości do 28 mln USD będzie przeznaczone na zakup propanu, który jest niezbędnym surowcem do produkcji prowadzonej w nowych zakładach w Policach. Jednocześnie Azoty kontynuują z Orlenem rozmowy na temat sprzedaży tych aktywów.
Firma Qemetica (dawniej Ciech) ogłosiła plany całkowitego wygaszenia produkcji sody w zakładach w Janikowie, w wyniku czego pracę straci nawet 350 osób. Powodem mają być wysokie koszty energii i brak ochrony przed konkurencją spoza UE. Europosłowie Krzysztof Brejza i Kamila Gasiuk-Pihowicz złożyli apel w tej sprawie.
Rosnąca konkurencja i wyjątkowo tani import spoza UE, a z drugiej strony wysokie koszty ponoszone przez producentów ze Wspólnoty biją w wyniki tych drugich. W tej sytuacji nawet wzrost popytu i cen niektórych wyrobów chemicznych niewiele może zmienić.
Rentowność 30-letnich obligacji USA wzrosła we wtorek do 5,02 proc., najwyższego poziomu od października 2023 r. W środę nadal rosły rentowności wszystkich obligacji, gdyż inwestorzy wycofywali się w oczekiwaniu na załamanie się popytu zagranicznego w związku z wejściem w życie ceł.
Koncern dąży do pozyskania kontrahentów, którzy zapewnią grupie alternatywne dostawy gazu ziemnego i amoniaku. Celem jest istotne obniżenie dotychczasowych kosztów związanych z ich zakupami.
Kwiecień na GPW i światowych rynkach zaczął się burzliwie. Wszystko dzięki Trumpowi. Tak ja zapowiadał, nałożył cła odwetowe na partnerów handlowych i w niektórych przypadkach odwet jest znacznie silniejszy, niż się spodziewano.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
W Polsce od lat dominującym sprzedawcą gazu jest grupa Orlen. Odbiorcy szukają jednak nowych możliwości pozyskania surowca. Azoty rozmawiają o imporcie LNG z USA, a KGHM i Unimot chcą rozpocząć wydobycie. O dywersyfikacji myślą też inne firmy.
Największa spółka z WIG20 to w tym roku solidny komponent indeksu dużych firm. Realizacja zysków jednak i jej nie omija.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas