Warto pół miliarda dolarów transakcja dopięta
Grupa Synthos, jeden z największych na świecie producentów kauczuków syntetycznych, sfinalizowała 1 grudnia przejęcie od Trinseo zakładu w niemieckim Schkopau. Łączna wartość transakcji to 460 mln dol. Zakończenie tej transakcji zbiegło się w czasie z przejęciem przez Synthos strategię zrównoważonego rozwoju.
Po przejęciu przychody Synthosa ze sprzedaży wzrosną do 11,3 mld zł. Według spółki po przejęciu przez Synthos zakład produkcyjny w Schkopau będzie osiągać wynik EBITDA na poziomie co najmniej 50-60 mln euro rocznie. Po przejęciu moce produkcyjne firmy Synthos w obszarze kauczuków syntetycznych wzrosną do ponad 800 tys. ton rocznie.
Akwizycja zakładu w Schkopau jest największą transakcją w historii firmy. Synthos staję się drugim największym producentem kauczuków. - Co ważniejsze wraz z tą transakcją kupujemy najnowocześniejsze portfolio produktowe na świecie adresujące krytyczny trend ekologiczny czyli zmniejszanie emisji CO2. Portfolio do pełnego zastosowania w oponach do samochodów elektrycznych - powiedział Michał Sołowow, właściciel Grupy Synthos.
Zdaniem Zbigniewa Warmuza, Prezesa Grupy Synthos, zakład w Schkopau ma umożliwić spółce wykorzystanie całej gamy zaawansowanych technologicznie kauczuków styrenowo-butadienowych (SSBR), łącznie z funkcjonalizowanymi kauczukami styrenowo-butadienowymi, stosowanymi głównie w zaawansowanych technologicznie oponach o niskich oporach toczenia (co oznacza mniejsze zużycie paliwa i emisję spalin), w tym oponach do samochodów elektrycznych. Po przejęciu grono pracowników Synthos zwiększy się do ok 3 660 zatrudnionych (3 200 obecnych pracowników grupy, a dodatkowo 460 w niemieckim zakładzie). Zatrudnienie w zakładzie w Schkopau będzie utrzymane, a sam zakład i biznes ma być.
Kolejne inwestycje
Przejęcie zakładu w Niemczech stanowi największą część z zaplanowanych 1,2 mld dol. wydatków inwestycyjnych Grupy Synthos do 2025 r. Drugą największą inwestycją jest trwająca budowa bloku gazowo-parowego CCGT w Oświęcimiu za prawie 120,5 mln dol. Grupa Synthos stale rozwija się nie tylko poprzez przejęcia, ale także rozwój organiczny. Synthos wkrótce rozpocznie inwestycję w instalację do ekstrakcji butadienu w Płocku o mocy produkcyjnej 120 tys. ton rocznie. Jej uruchomienie planowane jest na 2024 r.