Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 17.08.2020 05:00 Publikacja: 17.08.2020 05:00
Foto: Adobestock
Producent wyrobów stalowych jest w tym miesiącu najsilniejszą spółką na GPW. Kurs akcji wzrósł o ponad 50 proc. i wybił się górą z krótkoterminowej konsolidacji. Wyjście górą potwierdził wzrost obrotów i zawracający na linii 0 MACD. Ponadto w ostatnich dniach doszło do skrzyżowania średnich z 50 i 200 sesji (złoty krzyż), co zwiększa szansę na długoterminowe przesilenie. Najbliższe wsparcie to 189 zł. Oporem jest strefa 220–240 zł, do której notowania dotarły w minionym tygodniu. Jej opuszczenie górą będzie potwierdzeniem siły popytu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
WIG zyskał w grudniu 0,26 proc., podczas gdy średnia zmiana indeksu w tym miesiącu wynosi 3,5 proc. Trudno zatem mówić o efekcie grudnia czy rajdzie św. Mikołaja. Być może z prezentami ten ostatni wstrzymał się do pierwszego miesiąca roku.
Warszawskie indeksy przekroczyły w minionym tygodniu ważne bariery techniczne. Wróciło zatem ryzyko, że listopadowe dołki zostaną pogłębione, a korekta hossy zamieni się w początek bessy.
Z 20 proc. dwa lata temu Magnificent Seven stanowią obecnie jedną trzecią indeksu S&P 500. Przy średnim wzroście wynoszącym 63 proc. w roku 2024, tych siedmiu technologicznych gigantów odpowiadało za ponad połowę zysków na S&P 500.
Wbrew obawom w czwartek przy niedużej zmienności giełdy Starego Kontynentu rosły. Warszawa była w czołówce. Dzisiaj oczy będą zwrócone na USA.
Akcje Rigetti i IonQ spadały po tym, jak dyrektor generalny Nvidii Jensen Huang powiedział analitykom z Wall Street, że „bardzo przydatne komputery kwantowe” pojawią się prawdopodobnie za 20 lat.
Za wcześnie jeszcze na odpowiedź na pytanie postawione w tytule, ale dwie ostatnie sesje w wykonaniu indeksów w USA trochę napsuły nerwów inwestorom. Czy im bliżej inauguracji Trumpa w Białym Domu, tym będzie coraz gorzej?
Nowe zamówienia w przemyśle spadły w listopadzie o 5,4 proc. w ujęciu miesięcznym. Ale to efekt normalizacji wahliwych dużych zamówień na pozostałe środki transportu (samoloty, statki, wojsko).
We wtorek, po dwóch sesjach wzrostów, główne indeksy amerykańskie zaliczyły „przyzwoite” zniżki. Tymczasem w Europie przeważały wzrosty.
W grudniu inflacja w Niemczech wzrosła z 2,2 proc. do 2,6 proc. Stopa inflacji bazowej wzrosła do 3,1 proc. Tak gwałtowny wzrost może częściowo wynikać ze zmian w koszyku towarów wykorzystywanym przez Federalny Urząd Statystyczny do obliczania inflacji.
WIG20 w piątek przekroczył na chwilę 2250 pkt. Ale im bliżej było końca sesji, tym bardziej tracił siły. Ostatecznie zyskał 0,5 proc. Tym razem najlepiej zachowywały się banki. Czy dziś Warszawa odrobi "starty" z poniedziałku?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas