Develia jeszcze jest w trakcie budowy osiedli wspólnie z hiszpańską firmą Grupo Lar i pracuje nad konsolidacją przejętych spółek francuskiego dewelopera Nexity, a już myśli o kolejnym joint venture zwiększającym potencjał. Zdaniem analityków konsolidacja rynku deweloperskiego będzie postępować.
Ciągły wzrost
Kontrolowana przez fundusze emerytalne spółka zawarła list inwestycyjny w sprawie utworzenia podmiotu, który zajmie się budową na działce w Gdyni 90 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej i usługowej. Develia ma mieć docelowo 50,01 proc. w przedsięwzięciu w zamian za 75 mln zł wkładu pieniężnego, będzie też odpowiadać za zarządzanie i wykonawstwo. Partnerami mają być deweloperska grupa Semeko działająca w Gdyni i okolicach oraz fundusze inwestycyjne zarządzane przez jedno z TFI. Rozpoczęcie współpracy zależy od wyników badania due diligence oraz zgód, m.in. UOKiK.
Develia od 2021 r. współpracuje z hiszpańskim deweloperem Grupo Lar, z którym realizuje trzy projekty w Warszawie obejmujące w sumie ponad 600 mieszkań.
W tym roku Develia przejęła polską część francuskiej deweloperskiej grupy Nexity. W ciągu dziewięciu miesięcy br. giełdowa spółka sprzedała 2060 lokali, z czego 101 pochodziło z konsolidowanych od III kwartału projektów dawnego Nexity Poland. Cel Develii na cały rok to znalezienie nabywców na 2500–2600 mieszkań.
Luźniejsze partnerstwo
Część notowanych deweloperów stawia konsekwentnie na rozwój organiczny, część na współpracę z partnerami. Formułę joint venture preferuje m.in. Unidevelopment (z grupy giełdowego Unibepu), który realizował wieloetapowy projekt w Warszawie na gruntach zapewnionych przez CPD. Na przejęcia w ostatnim czasie postawił Dom Development, który w ten sposób pojawił się w Krakowie.