Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 18:53 Publikacja: 06.09.2023 21:00
Foto: Adobestock
Znany jest już kolejny termin egzaminu na maklera papierów wartościowych, który jest organizowany jest przez Komisję Nadzoru Finansowego. Chętni do uzyskania licencji mają jeszcze ponad miesiąc na przygotowania. Test ma się odbyć 15 października. Tego dnia odbędzie się również egzamin uzupełniający na maklera.
Data ta w tym roku ma szczególny charakter. Tego dnia w Polsce odbędą się również wybory parlamentarne. Ci, którzy będą przystępowali do egzaminu, będą więc musieli w jakiś sposób pogodzić te dwie kwestie. Zdający jak zawsze będą natomiast musieli się zmierzyć z wysokimi wymaganiami samego egzaminu, który dotyka bardzo wielu kwestii związanych z rynkiem kapitałowym. Są to m.in.: zagadnienia prawne, rachunkowość finansowa, matematyka finansowa, analiza i wycena instrumentów dłużnych, analiza finansowa przedsiębiorstw i wycena akcji oraz instrumentów pochodnych, strategie inwestycyjne, sprawy związane z obrotem giełdowym i pozagiełdowym, kwestie dotyczące etyki zawodowej, a także związane z rynkiem i instrumentami finansowymi. Mimo że zakres egzaminu jest bardzo szeroki, to nie zniechęca to do mierzenia się z nim.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
We wtorek rano za akcje XTB notowane na warszawskiej giełdzie trzeba było płacić już 78,74 zł. To najwyższy kurs w historii notowań.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Beata Szparaga - Waśniewska została wybrana nowym szefem zespołu analiz BM mBanku. Na tym stanowisku zastąpiła Kamila Kliszcza.
Kiedy kurz dzisiejszej zawieruchy opadnie, Europa, a w niej szczególnie Polska, będzie idealnym miejscem do zajęcia długich pozycji – mówi Marcin Borciuch, makler BM PKO BP.
Przy trudnym w ostatnich dniach dla inwestorów otoczeniu rynkowym akcje brokera utrzymują wartość, a nawet zyskują.
W marcu przybyło prawie 30 tys. rachunków maklerskich. Znów największą zasługę w tym ma XTB. Firma już w przyszłym miesiącu może stać się rynkowym numerem jeden jeśli chodzi o liczbę prowadzonych kont.
Handel akcjami na warszawskiej giełdzie rozkwitł na dobre. Marzec przyniósł rekordowe obroty na głównym rynku. Ponad 60 proc. z nich przeszło przez ręce zagranicznych brokerów.
4,9 proc. to był szczyt inflacji – uważają ekonomiści. Teraz będzie tylko spadać – podobnie jak stopy procentowe NBP, a wraz z nimi oprocentowania depozytów w bankach. Dla deponentów najlepsze byłoby szybkie tempo dezinflacji.
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Kwietniowy indeks produkcji Philadelphia Fed wykazał spadek aktywności w tym miesiącu. Indeks spadł o prawie 39 punktów do -26,4, najniższego odczytu od dwóch lat. Był to trzeci z rzędu miesięczny spadek i największy miesięczny spadek od kwietnia 2020 r.
PKB Polski urósł w czwartym kwartale ub.r. mocniej, niż wcześniej podawał GUS. Urząd zrewidował też w górę część innych odczytów za ostatnie dwa lata, w tym tempo wzrostu polskiej gospodarki w całym 2023 r.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Trzy nazwiska dominują w kuluarowych dyskusjach na temat tego, kto będzie następnym prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej. A zmiana już niedługo.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas