Po raz pierwszy bowiem w statystykach KDPW uwzględniono rachunki prowadzone przez XTB. To dodało do marcowego wyniku 63,6 tys. kont. Można więc przyjąć, że tylu klientów w Polsce ma broker. „Jest to łączna liczba rachunków z aktywowaną możliwością inwestowania w akcje polskich spółek. W tej grupie mogą być także rachunki klientów z innych krajów, którzy wnioskowali o możliwość inwestowania w polskie akcje i mają aktywowaną tę opcję. Ci, którzy handlują wyłącznie CFD, nie są uwzględnieni" – informuje XTB. Trzeba też pamiętać, że w danych KDPW nie ma rozróżnienia, które konta faktycznie są aktywne, a które nie. Dzięki XTB łączna liczba kont prowadzonych przez brokerów na koniec miesiąca podskoczyła do 1,464 mln sztuk.

XTB w maklerskiej stawce w Polsce pod względem liczby prowadzonych kont plasuje się na ósmym miejscu. Warto podkreślić, że usługa handlu akcjami z GPW w XTB jest stosunkowo młoda – została wprowadzona w 2018 r. Historycznie natomiast broker rozwijał się na rynku forex i kontraktów CFD. Jedną z głównych zalet oferty XTB jest możliwość bezprowizyjnego handlu na giełdach, o ile obrót miesięczny akcjami (ze wszystkich rynków akcji) nie przekracza 100 tys. euro.

Foto: GG Parkiet

Liderem rynku pod względem liczby prowadzonych rachunków maklerskich pozostaje BM mBanku. W marcu brokerowi przybyło ponad 4 tys. kont i na koniec miesiąca przełamana została bariera 400 tys. rachunków. Drugie w zestawieniu BM Pekao ma prawie 191 tys. kont (w ciągu miesiąca ich liczba zwiększyła się o ponad 1,3 tys.), a trzecie BM ING Banku Śląskiego prowadzi już ponad 160 tys. rachunków. Tylko w marcu brokerowi przybyło 4,5 tys. kont, co okazało się najlepszym wynikiem w całej branży.

Warto natomiast zwrócić uwagę, że marzec generalnie był miesiącem, w którym brokerzy zwiększali liczbę prowadzonych kont. Ponadprzeciętna zmienność na rynku – tak jak zresztą wskazywali wcześniej przedstawiciele branży – znów podziałała jak magnes na inwestorów indywidualnych.