Krajowe instytucje nadal w defensywie

Brokerzy, którzy żyją przede wszystkim z obsługi inwestorów instytucjonalnych, wciąż nie mają zbyt wielu powodów do zadowolenia. Mimo ogólnego wzrostu obrotów na warszawskiej giełdzie polskie instytucje nadal dość ostrożnie podchodzą do inwestycji na GPW.

Publikacja: 08.10.2020 05:00

Krajowe instytucje nadal w defensywie

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Potwierdzają to wrześniowe statystyki dotyczące udziału poszczególnych brokerów w obrotach na rynku akcji. Po raz kolejny na dalszych miejscach znalazły się takie firmy jak: DM Banku Handlowego (11 pozycja), Wood & Company (12), Erste Securities (13) czy też Ipopema Securities (18), czyli domy maklerskie, gdzie ważną częścią biznesu jest właśnie obsługa inwestorów instytucjonalnych.

– Aktywność krajowych inwestorów instytucjonalnych cały czas jest mocno ograniczona na GPW. Widoczne to jest zarówno w statystykach udziału w obrocie, jak i po akcjach, na których jest bardzo wysoki obrót, a które są w spektrum zainteresowania głównie lub wyłącznie inwestorów indywidualnych – wskazuje jeden z brokerów. Stan ten utrzymuje się od kilku miesięcy. Znamienne jest zresztą to, że dane za I półrocze pokazały, że krajowi inwestorzy instytucjonalni odpowiadali jedynie za 20 proc. obrotów na rynku akcji, czyli mniej niż inwestorzy indywidualni (22 proc.).

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Biura maklerskie
Akcje XTB najwyżej w historii. Zmienność wspiera notowania
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Biura maklerskie
Beata Szparaga - Waśniewska nowym szefem analityków BM mBanku
Biura maklerskie
W Polsce dzisiaj wszystko się zgadza. Widać to na rynku akcji, jak i długu
Biura maklerskie
XTB korzysta na zmienności
Biura maklerskie
XTB depcze po piętach BM mBanku
Biura maklerskie
Zagranica zawładnęła polskim parkietem akcji