Nowym prezesem Pekao został były szef mBanku

Po długim oczekiwaniu, Rada Nadzorcza wyłoniła nowego prezesa Banku Pekao. Zostanie nim Cezary Stypułkowski, ale dopiero w dniem 5 października br.

Aktualizacja: 09.07.2024 20:28 Publikacja: 09.07.2024 19:22

Nowym prezesem Pekao został były szef mBanku

Foto: materiały prasowe

W skład zarządu bieżącej wspólnej kadencji oraz na prezesa Banku Pekao powołany został z daniem 5 października Cezary Stypułkowski – podał bank w bieżącym komunikacie, we wtorek po południu. Jeśli do tego czasu Stypułkowski nie uzyska zgody Komisji Nadzoru Finansowego, od 5 października będzie pełnił funkcję wiceprezesa i jako taki miałby kierować pracami zarządu.

Kim jest Cezary Stypułkowski, nowy prezes Pekao

Odłożenie do października momentu, gdy Stypułkowski faktycznie stanie na czele Pekao prawdopodobnie ma związek z jego dotychczasową ścieżką zawodową i tzw. zakazem konkurencji po tym, jak 4 lipca zrezygnował on z funkcji prezesa mBanku.

Czytaj więcej

Prezes mBanku Cezary Stypułkowski rezygnuje, kursy akcji lekko w górę

Stypułkowski to ceniony i znany bankowiec. Pracami mBanki kierował od 2010 r., w latach 2003-2006 był prezesem grupy PZU, w latach 1991-2003 Banku Handlowego (wprowadzał ten bank na giełdę), a latach 2006-2010 pracował w J.P. Morgan w Londynie (gdzie był dyrektorem zarządzającym na Europę Środkową i Wschodnią).

Jest doktorem nauk prawnych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 80. osiemdziesiątych jako stypendysta Fullbrighta studiował na Business School Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

Dlaczego Stypułkowski zostawił mBank

Stypułkowski zasiada też w licznych stowarzyszeniach i radach, pełnił m.in. funkcję wiceprzewodniczącego Rady Związku Banków Polskich, a od 2022 r. współprzewodniczącego Emerging Markets Advisory Council przy Institute of International Finance w Waszyngtonie.

Szerszej publiczności znany jest jednak przede wszystkim jako zdecydowany obrońca racji banków w sprawie kredytów w CHF. Również na naszych łamach wielokrotnie wypowiadał się na ten temat, a mBank jako jeden z ostatnich banków zaczął oferować frankowiczom w miarę akceptowalny program ugód.

Czytaj więcej

Kiedy i kto zasiądzie w fotelu prezesa Pekao?

O tym, że Cezary Stupułkowski ma apetyt na kierowanie większym podmiotem niż mBank, spekulowano już od kilku miesięcy. Jego nazwisko pojawiało się w kontekście szefa czy to PKO BP, czy grupy PZU, czy właśnie Pekao.

Inna sprawa, że jednocześnie wygasała również jego kadencja prezesa mBanku (miał pełnić tę funkcję jeszcze do 2025 r.). Jak wyjaśniał, rozstanie z mBankiem to efekt swoistego porozumienia stron i „zmęczenia materiału”.

Kto jeszcze w zarządzie Pekao

Bank Pekao szukał nowych władz od 8 maja br. , po tym jak Rada Nadzorcza w nowym składzie odwołała niemal cały zarząd z prezesem Leszkiem Skibą na czele. Od tego czasu toczył się otwarty konkurs, w którym aplikacje mogli składać wszyscy chętni, spełniający wymagania.

We wtorek (9 lipca) Rada Nadzorcza w skład zarządu banku powoła również Roberta Sochackiego – na stanowisko wiceprezesa (z daniem 10 lipca). Sochacki dotychczas tymczasowego kierował Pekao i tak też będzie do czasu, gdy stery obejmie Stypułkowski.

Na wiceprezesa powołano też Dagmarę Wojnar (z dniem 18 lipca). Postępowanie konkursowe na pozostałe stanowiska pozostaje otwarte – czytamy w komunikacie.

Banki
Coraz więcej ugód sądowych
Banki
PKO BP pozostaje w trendzie wzrostowym
Banki
Banki pożyczyły rządowi rekordowo dużo
Banki
Na wysokich stopach NBP banki zarabiają krocie. Czy to w porządku?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Banki
Dlaczego banki nie lubią gotówki? Konsumenci protestują
Banki
Frankowa batalia