W zakresie akwizycji decydujący głos ma nasz właściciel. Nie chciałbym komentować i wypowiadać się w jego imieniu. Ale Credit Agricole ma pełne zrozumienie co do istoty efektów skali w bankowości. Grupa jest gotowa do realizowania wszystkich scenariuszy opłacalnych z biznesowego punktu widzenia. Polska oceniana jest jako atrakcyjny i perspektywiczny rynek, na którym warto się rozwijać. Credit Agricole to 10. co do wielkości aktywów grupa finansowa na świecie. W 2017 r. miała 6,5 mld euro zysku netto. Ma odpowiedni kapitał niezbędny do inwestycji i rozwoju – mówi Piotr Kwiatkowski, prezes Credit Agricole Banku Polska. Kilka dni temu informowaliśmy, że ten polsko-francuski kredytodawca wycofał się z wyścigu o przejęcie EuroBanku.

Czy Credit Agricole Bank Polska potrzebuje dokapitalizowania? Prezes wskazuje, że w ostatnich latach zyski banku nie były na tyle duże, by zasilać kapitały w odpowiednim stopniu. – Dlatego nasz właściciel podniósł je o 300 mln zł. Biorąc pod uwagę spodziewany wzrost akcji kredytowej nie wykluczałbym kolejnego dokapitalizowania jeszcze w tym roku. Nie mamy planów wejścia na GPW, wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami, ale niczego w przyszłości nie można wykluczyć. KNF nie wymaga od nas upublicznienia akcji banku – zaznacza.

Z optymizmem patrzy na polską gospodarkę, choć dostrzega w sektorze bankowym wzrost konkurencji w zakresie kredytów konsumpcyjnych z powodu większego zaangażowania największych banków w tym segmencie rynku. MR