Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.02.2019 09:34 Publikacja: 22.02.2019 09:34
Konrad Raczkowski, wiceprezes BOŚ Banku
Foto: materiały prasowe
Niedawno Fitch podniósł rating BOŚ, wskazując, że zmiana ta odzwierciedla m.in. dokapitalizowanie, zarządzanie i strategię banku. Co to w praktyce dla was oznacza?
Podniesienie ratingu do BB-, gdy agencje ratingowe bardzo ostrożnie podchodzą do podwyższania ocen, jest bardzo dobrym sygnałem. Przypomnę, że w tym samym czasie obniżono rating dwóm innym bankom w Polsce. Do pełnego ratingu inwestycyjnego BOŚ brakuje trzy poziomy, które można z powodzeniem osiągnąć w perspektywie średniookresowej, do dwóch lat, zakładając brak szoków w gospodarce światowej, które skutkowałyby dużo ostrożniejszym podejściem agencji ratingowych do szacowania ryzyka i podwyższenia ocen.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zgodnie z propozycją PFR, do akcjonariuszy Banku Pekao trafi 75 proc. zysku za miniony rok, a nie 50 proc. jak wcześniej planował zarząd.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Doceniono skuteczną redukcję ryzyka w portfelu kredytów walutowych, wzrost rentowności i silną pozycję kapitałową.
Narodowy Bank Polski poinformował w sprawozdaniu rocznym za 2024 r. o stracie w wysokości 13,3 mld zł. To trzeci raz z rzędu, gdy bank centralny zakończył rok pod kreską.
Jeszcze chwilę potrwa, zanim wskaźnik referencyjny WIBOR zniknie z rynku. Nowy indeks POLSTR ma zacząć być, co prawda, publikowany w II kw. tego roku, ale w ofercie bankowej pojawi się znacznie później.
Prezes PZU ujawnia więcej szczegółów planu budowy nowej struktury grupy. A prezes Pekao odpowiada, że „pomysł wydaje się rozsądny”.
Brak konkurencyjnej wojny o lokaty źle wróży naszym oszczędnościom w obliczu oczekiwanego spadku stóp procentowych. Można się spodziewać, że banki będą jeszcze szybciej ciąć i tak już niskie oprocentowanie depozytów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas