Fiskalne luzowanie a wpływ na banki

Głównym skutkiem dla sektora będzie napływ depozytów. Może też lekko wzrosnąć akcja kredytowa.

Publikacja: 28.02.2019 05:05

Fiskalne luzowanie a wpływ na banki

Foto: Adobestock

Zapowiadane przez PiS programy socjalne, czyli rozszerzenie 500+ na wszystkie dzieci, 13. emerytura, zerowy PIT dla pracowników do 26. roku życia, zmniejszenie obciążeń podatkowych, obniżenie pierwszej stawki PIT i podniesienie kosztów uzyskania przychodu, będą nie bez wpływu na sektor bankowy.

Popyt na kredyty urośnie?

Ekonomiści są zgodni, że zapowiadane transfery to pozytywna wiadomość dla konsumpcji i płac. Ale czy wpłyną na zwiększenie kredytowania? – Wyższy popyt na kredyt i rozluźnienie ograniczeń budżetowych wielu gospodarstw to możliwość większej akcji kredytowej i luźniejsze kryteria udzielania po stronie banków ze względu na mniejsze ryzyko związane z finansowaniem typowego gospodarstwa domowego – mówi Marcin Mazurek, ekonomista mBanku.

Doświadczenia programu 500+ wskazują, że wzrost zdolności kredytowej Polacy wykorzystywali do zaciągania kredytów konsumpcyjnych. Część z nich wykorzystała te środki na spłatę najdroższych zobowiązań, czyli głównie „chwilówek". Ekonomiści Pekao wskazują, że środki w ramach 500+ na pierwsze dziecko trafią do osób bardziej zamożnych, które wcześniej nie były jego beneficjentami z uwagi na kryterium dochodowe. – Dlatego też nie spodziewamy się istotnego wzrostu popytu na kredyty konsumpcyjne z tej grupy społecznej. W przypadku 13. emerytury, która ma być jednorazowym impulsem, należy się raczej liczyć z efektem spłaty części wcześniej zaciągniętych zobowiązań – przekonują.

Zalew depozytami

Ekonomiści mBanku w związku z rozszerzeniem programu 500+ i 13. emeryturą w tym roku oczekują istotnego napływu pieniędzy na depozyty w bankach. Będzie to kolejny czynnik, obok wzrostu wynagrodzeń, przyczyniający się do szybszego napływu depozytów niż udzielania kredytów, co poprawi i tak dużą już płynność banków. – Oznacza to dodatkową presję na dalszy spadek oprocentowania depozytów w sektorze bankowym – twierdzą ekonomiści mBanku.

– W przypadku rozszerzenia programu 500+ większa niż poprzednio kwota zostanie zaoszczędzona, bo beneficjentem będą bogatsze gospodarstwa domowe. Depozytów w bankach nie zabraknie, zwłaszcza że nieco niższy optymizm konsumentów uruchomi zapewne dodatkowo mechanizmy większego oszczędzania – uważa Mazurek. Świadczenie otrzymają gospodarstwa, które już wcześniej zostały wsparte programem i te, które nie spełniały kryterium dochodowego na jedno dziecko.

Foto: GG Parkiet

Pekao wskazuje, że wypłata znaczących środków w ramach 13. emerytury (do 10 mld zł) może skokowo podbić poziom depozytów gospodarstw domowych w maju. Uruchomienie wypłat z tytułu 500+ na pierwsze dziecko będzie zasilać bazę depozytową w drugiej połowie roku i w kolejnych kwartałach. Ekonomiści Pekao w bazowym scenariuszu zakładają, że środki ze wsparcia dla emerytów, jak i z rozszerzenia programu 500+ przede wszystkim wspierać będą bazę depozytową; zarówno gospodarstw domowych (przelewy „od państwa"), jak i przedsiębiorstw (zakupy towarów i usług przez gospodarstwa). Jeśli popyt na kredyt będzie niższy, napływ nowych środków banki wykorzystają na zakupy obligacji skarbowych, co może lekko negatywnie wpłynąć na ich marżę odsetkową.

Banki
Pekao wypłaci większe dywidendy z zysku. To 18,36 zł na akcję
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Banki
S&P, Moody’s i Fitch podwyższyły swoje oceny mBanku
Banki
Ponad 13 mld zł straty miał NBP w 2024 r. Kolejny rok bez wpłaty do budżetu
Banki
Pierwsze kredyty z nowym wskaźnikiem dopiero w I połowie 2026 r.
Banki
Czy Pekao skorzysta na udziale w holdingu PZU?
Banki
Banki nie walczą o oszczędności Polaków