Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Wydział Nauk Stosowanych Akademii WSB – ta trójka tworzy krajową czołówkę wydziałów kształcących na kierunkach ekonomicznych.
Dla WNE UW jest to kolejne zwycięstwo w rankingu „Rzeczpospolitej". Wydział był już liderem pierwszej edycji naszego zestawienia, w 2016 r., a w ubiegłym roku uplasował się na trzeciej pozycji. Zmiany metodologiczne wprowadzone w obecnej edycji rankingu sprawiły jednak, że jego wyniki trudno odnosić do tych z poprzednich lat, a w porównaniu z minionym rokiem na liście nastąpiły znaczące przetasowania.
Siła stołecznych uczelni
Najlepszy wydział ekonomiczny 2018 r. ma zdecydowaną przewagą nie tylko nad pozostałymi uczestnikami rankingu, ale też nad zdobywcami kolejnych miejsc na podium. Ponad 8 punktów dzieli WNE UW od zdobywcy drugiego miejsca, Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Różnica między wiceliderem a trzecim w kolejności Wydziałem Nauk Stosowanych Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, która jest jedyną uczelnią niepubliczną na podium, wynosi już tylko nieco ponad 2 punkty.
Wyniki rankingu wydziałów ekonomicznych
W pierwszej dziesiątce naszego zestawienia największą reprezentację mają stołeczne uczelnie, na czele z Uniwersytetem Warszawskim. Wraz z WNE UW jest tam również Wydział Zarządzania, który przed rokiem otwierał ranking. W tym roku wydział, który z ponad 5,8 tys. studentów jest największym uczestnikiem zestawienia, uplasował się na szóstym miejscu. Zaraz za nim znalazł się Wydział Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.