Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.01.2025 18:45 Publikacja: 07.10.2024 06:00
Foto: Bloomberg
Na warszawskiej giełdzie nie brakuje firm, które po tłustych latach weszły w trudny okres charakteryzujący się spadającymi przychodami. W zależności od branży przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowności obligacji skarbowych na całym świecie wyraźnie wzrosły w 2024 r., co spowodowało spadek cen tych papierów. Trend ten szczególnie widoczny był w końcówce roku. I trwa dalej.
Nowe technologie, handel, medycyna i przemysł – to branże , które na celowniku mają inwestorzy. Aktywności transakcyjnej sprzyja tegoroczne ożywienie gospodarcze i spadający koszt pieniądza. Które spółki w Polsce mogą zmienić właściciela?
Producenci gier stanowią duży odsetek w grupie najmocniej przecenionych firm w zeszłym roku. Zdaniem analityków w niektórych przypadkach rynek przereagował i najwyższy czas na odbicie w górę. Czy branża wróci na celowniki inwestorów?
Nastroje na rynkach finansowych ostatnio się pogorszyły. O wyraźnym tzw. efekcie stycznia na giełdach na razie nie ma mowy, a powodem niepokoju, poza korektą ścieżki luzowania polityki monetarnej przez Fed, zdaje się być niepewność po najnowszych zapowiedziach Trumpa, dotyczących zakusów ekspansji terytorialnej.
W naszym corocznym rankingu stóp zwrotu zatriumfowało złoto i amerykańskie akcje, najsłabszy był zaś rodzimy WIG20, ale honoru polskich akcji broniły małe i średnie spółki. Jakie są szanse i ryzyka dla poszczególnych aktywów w 2025 r.?
Liczba niedowartościowanych blue chips jest najwyższa, odkąd „Parkiet” zbiera dane. W przypadku połowy firm z WIG20 potencjał do wzrostu jest dwucyfrowy. Ale żeby ten optymistyczny scenariusz się zrealizował, musi poprawić się otoczenie rynkowe.
Chodzi o gotowość zależnej firmy PKP Cargo International do obsługi Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem (ETCS). Dzięki temu skokowo ma wzrosnąć bezpieczeństwo oraz płynność przewozów kolejowych.
Środowe notowania na rynku warszawskim skończyły mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 2,12 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 1,74 procent.
Poza Chinami pozostali partnerzy do przemysłowego wdrożenia naszej technologii są w Korei Południowej, na Tajwanie i w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie projekty dotyczą nowoczesnej mikroelektroniki – mówi Filip Granek, współzałożyciel i prezes spółki XTPL.
Zarząd CD Projektu przyjął politykę dywidendową, która zakłada rekomendowanie wypłat dywidendy w wysokości 25% zysku netto za dany rok obrotowy lub wyższej, podała spółka.
Otoczenie wszystkich branż, w których działają spółki zależne jest na pewno bardziej wymagające niż zakładaliśmy i na efekty strategii tych spółek trzeba będzie dłużej poczekać, a ryzyka na pewno nie spadają - tłumaczy "Rzeczpospolitej" Jacek Leonkiewicz prezes zarządu TDJ, która ogłosiła wezwanie na akcje Grenevii.
Dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych osłabiły dolara i pomogły notowaniom złotego.
Powiem optymizmu na warszawskiej giełdzie. Czy można już mówić o "efekcie stycznia" na naszym rynku akcji?
Dzisiejsza sesja na Wall Street przynosi silne wzrosty, napędzane lepszymi od oczekiwań wynikami finansowymi kluczowych instytucji oraz zaskakującymi danymi makroekonomicznymi. S&P 500 notuje największy jednodniowy skok od wyborów w USA, co jest silnie powiązane z niższym od prognoz odczytem inflacji bazowej. W tym optymistycznym klimacie sektor finansowy, a w szczególności Goldman Sachs i BlackRock, wyróżniają się na tle rynku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas