Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.01.2025 01:43 Publikacja: 18.09.2024 06:00
Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek
Zmartwieniem wielu spółek z warszawskiego parkietu są rosnące koszty, za którymi nie nadąża wzrost przychodów, co negatywnie odbija się na rentowności operacyjnej ich biznesów. Jednocześnie nie brakuje firm, którym na przestrzeni kilku ostatnich kwartałów udało się przenieść swoje marże na wyższe poziomy. Jak im się to udało?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Producenci gier stanowią duży odsetek w grupie najmocniej przecenionych firm w zeszłym roku. Zdaniem analityków w niektórych przypadkach rynek przereagował i najwyższy czas na odbicie w górę. Czy branża wróci na celowniki inwestorów?
Nastroje na rynkach finansowych ostatnio się pogorszyły. O wyraźnym tzw. efekcie stycznia na giełdach na razie nie ma mowy, a powodem niepokoju, poza korektą ścieżki luzowania polityki monetarnej przez Fed, zdaje się być niepewność po najnowszych zapowiedziach Trumpa, dotyczących zakusów ekspansji terytorialnej.
W naszym corocznym rankingu stóp zwrotu zatriumfowało złoto i amerykańskie akcje, najsłabszy był zaś rodzimy WIG20, ale honoru polskich akcji broniły małe i średnie spółki. Jakie są szanse i ryzyka dla poszczególnych aktywów w 2025 r.?
Liczba niedowartościowanych blue chips jest najwyższa, odkąd „Parkiet” zbiera dane. W przypadku połowy firm z WIG20 potencjał do wzrostu jest dwucyfrowy. Ale żeby ten optymistyczny scenariusz się zrealizował, musi poprawić się otoczenie rynkowe.
Z pradawnych czasów na rynkach finansowych na fali zostało jedynie złoto. Z obiegu wypadły mirra i kadzidło. W 2024 r. do złota dołączył bitcoin, nadzieje budziły jeszcze obligacje, ale przegrały z akcjami. Jak będzie w 2025 roku?
Już od kilku lat „Parkiet” na przełomie roku rozsyła do największych giełdowych firm ankietę, pytając o ich plany. Tegoroczne wyniki są ciekawe. Spółki zapowiadają poprawę przychodów i zysków. Koncentrują się na rozwoju organicznym, przejęć nie planują.
Ogólne przychody największej sieci handlowej w Polsce co prawda wzrosły do 23,6 mld euro, ale jeśli z wyników wyłączyć nowe placówki, to sprzedaż w 2024 r była niższa w ujęciu rocznym
Spółka Orlen Upstream Norway (OUN) wraz z innymi udziałowcami zdobyła osiem nowych koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - wynika z opublikowanych we wtorek przez Norweski Dyrektoriat Naftowy rezultatów corocznej rundy koncesyjnej APA.
Jeśli oferta akcji Diagnostyki się powiedziecie, to będzie to dobry sygnał dla innych spółek, które myślą o debiucie na GPW – mówi Kamil Wardzyński, dyrektor w PwC.
Wtorkowe notowania na rynku warszawskim skończyły się zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 zyskał 0,75 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 0,61 procent.
Korekta na Wall Street wydaje się być bardzo niezdecydowana. Pomimo strat na wczorajszym otwarciu, amerykańskie indeksy zamknęły sesję na zielono, utrzymując pozytywne momentum aż do dzisiejszego otwarcia.
Inwestorzy nadal przyglądają się amerykańskiemu rynkowi akcji i obligacji. Poniedziałkowe odreagowanie nie przyciągnęło kolejnych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Akcje Orange Polska przed publikacją nowej strategii szorują po dnie. Analitycy szukają powodów na rynkach obligacji, Hiszpanii i samym biznesie telekomu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas