Sezon wyników kwartalnych w USA jest już bardzo bliski zakończenia. Do poniedziałkowego otwarcia sesji na Wall Street raporty za II kwartał opublikowało 455 spośród 500 spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500. Spośród wielkich firm, rozpalających emocje inwestorów, nie zrobiła tego jeszcze Nvidia, która ma opublikować swój raport dopiero 28 sierpnia. Generalnie są podstawy, by ten sezon wyników uznać za udany. Wszak zysk na akcję spółek z S&P 500 wzrósł w II kwartale o 10,8 proc. i była to największa poprawa od IV kwartału 2021 r. (gdy zysk zwiększył się aż o 31,4 proc.). Nie do końca to jednak przekonuje inwestorów.
Mniejsze niespodzianki
Z danych firmy badawczej FactSet wynika, że 78 proc. spółek z S&P 500, które opublikowały raporty za II kwartał, miało zysk na akcję wyższy, niż się spodziewano. Odsetek takich pozytywnych niespodzianek był więc nieco powyżej średniej z ostatnich pięciu lat (77 proc.) i dziesięciu lat (74 proc.).
Akcje koncernu tesla mocno spadały w dniu publikacji wyników za II kwartał. Zysk na akcję okazał się niższy od prognoz, a przychód wzrósł tylko o 2 proc. w porównaniu z takim samym okresem zeszłego roku. Fot. AdobeStock
Dane agencji Bloomberg wskazują natomiast, że pozytywnych niespodzianek, jeśli chodzi o wysokość zysku netto, było 78,6 proc., a jeśli chodzi o sprzedaż – 47,6 proc. Dane FactSet mówią jednak, że zwykle te niespodzianki wynikowe były dosyć niewielkie. Przeciętnie zysk na akcję okazywał się wyższy o 3,5 proc., niż prognozowano. W ostatnich pięciu latach zyski na akcję były natomiast średnio wyższe o 8,6 proc. od oczekiwań.
Spółki z dziewięciu spośród jedenastu sektorów indeksu S&P 500 doświadczyły w II kwartale wzrostu zysków, licząc rok do roku. Największy był on w sektorze spółek użyteczności publicznej (20,4 proc.), branży IT (18,7 proc.) oraz w finansach (17,6 proc.). Dwa sektory mierzyły się natomiast ze spadkiem zysków na akcję – przemysł (-0,9 proc.) i sektor surowcowy (-8,8 proc.).