#WykresDnia: USA: ogromna pomoc za produkcję czipów w kraju

Intel otrzyma 23 miliardy dolarów w postaci dotacji i pożyczek rządowych oraz 25 miliardów dolarów ulg podatkowych od inwestycji i zainwestuje 100 miliardów dolarów w USA po zmarnowaniu 94 miliardów dolarów na wykupy akcji własnych.

Publikacja: 21.03.2024 08:48

#WykresDnia: USA: ogromna pomoc za produkcję czipów w kraju

Foto: AFP

Foto: parkiet.com

Oczekuje się, że rząd przyzna firmie Intel dotacje w wysokości 23 miliardów dolarów, a ponadto Intel spodziewa się ubiegać o kolejne 25 miliardów dolarów w postaci ulg podatkowych na inwestycje, aby zainwestować 100 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat w zdolności do produkcji chipów, badania i rozwój oraz projekty zaawansowanych opakowań w USA. zgodnie z mnóstwem dzisiejszych ogłoszeń.

Jednak od 2008 roku Intel spalił 94 miliardy dolarów w gotówce, aby odkupić własne akcje, aby podnieść cenę swoich akcji. Intel zaprzestał wykupu akcji własnych w 2021 r. pod rządami nowego dyrektora generalnego Pata Gelsingera, który nakłonił firmę do ponownego inwestowania swoich środków pieniężnych – a teraz pieniędzy podatników – w przyszłość firmy, aby nie pozostać całkowicie w tyle.

Gdyby Intel nie zmarnował 94 miliardów dolarów w gotówce na wykup akcji własnych w celu wzbogacenia swoich akcjonariuszy, miałby teraz 94 miliardy dolarów w gotówce na swoją inwestycję o wartości 100 miliardów dolarów lub mógłby zainwestować te 94 miliardy lat temu w badania i rozwój prowadzone w USA i zakładów produkcyjnych, a teraz nie byłby już tak daleko w tyle – komentuje Wolf Richter.

Intel i Departament Handlu ogłosiły, że podpisały niewiążący wstępny protokół warunków (PMT) na mocy ustawy CHIPS and Science Act na kwotę 8,5 miliarda dolarów w postaci dotacji, które nie muszą być spłacane, oraz pożyczki o wartości do 11 miliardów dolarów.

Ponadto Intel ogłosił, że spodziewa się uzyskać 25 miliardów dolarów z tytułu ulg podatkowych na inwestycje, ponieważ planuje zainwestować 100 miliardów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat w zdolności do produkcji chipów, badania i rozwój oraz projekty zaawansowanych opakowań w USA. ITC od początku zaprojektowano tak, aby zachęcać firmy do inwestowania w USA, ale najwyraźniej samo to nie wystarczy po tych wszystkich wykupach akcji.

Ponadto według Reutersa i Bloomberga oczekuje się, że Intel otrzyma do 3,5 miliarda dolarów oddzielnego finansowania na produkcję chipów wojskowych i wywiadowczych w swoich zakładach w Arizonie.

Fundusze będą wypłacane etapami po osiągnięciu poziomów odniesienia i celów produkcyjnych. – PMT stanowi, że przyznanie finansowania bezpośredniego i pożyczki federalne podlegają należytej staranności i negocjacjom w sprawie długoterminowego arkusza i dokumentów dotyczących przyznania nagrody, a także są uzależnione od osiągnięcia określonych kamieni milowych i pozostają uzależnione od dostępności środków – poinformował Intel. .

Całość musi uwieńczyć szum wokół sztucznej inteligencji: „Sztuczna inteligencja przyspiesza rewolucję cyfrową, a wszystko, co cyfrowe, wymaga półprzewodników. Wsparcie wynikające z ustawy CHIPS pomoże zapewnić, że Intel i Stany Zjednoczone pozostaną w awangardzie ery sztucznej inteligencji, gdy będziemy budować odporny i zrównoważony łańcuch dostaw półprzewodników, który będzie zasilał przyszłość naszego kraju” – powiedział Intel.

Proponowane finansowanie pomogłoby w realizacji kluczowych projektów Intela w zakresie produkcji półprzewodników oraz projektów badawczo-rozwojowych w jego zakładach w Arizonie, Nowym Meksyku, Ohio i Oregonie, gdzie firma opracowuje i produkuje wiele z najbardziej zaawansowanych na świecie technologii chipów i opakowań półprzewodników – stwierdził Intel.

Intel jest największym producentem chipów, który jak dotąd zawarł umowę na mocy ustawy CHIPS. Mniejsze umowy o dotacje ogłosił już amerykański podmiot BAE Systems, Microchip Technology i GlobalFoundries. Setki firm ustawiło się w kolejce.

Ustawa CHIPS przewidziała budżet w wysokości 39 miliardów dolarów na dotacje (z czego Intel otrzyma 8,5 miliarda dolarów) oraz pożyczki i gwarancje kredytowe na kwotę 75 miliardów dolarów. Pomysł polega na tym, aby nakłonić producentów półprzewodników do produkcji w USA, a nie w Azji, za pomocą zachęt wykraczających poza 25 proc. ITC.

Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?
Analizy rynkowe
Medyczne spółki na celowniku inwestorów. Rekord w Europie