Reklama
Rozwiń

Małe i średnie spółki długoterminowymi liderami wzrostu przychodów, zysków i dywidend

W trakcie sezonu publikacji wyników finansowych polskich spółek przyglądamy się wieloletnim tendencjom w przychodach, zyskach, dywidendach i wartości księgowej trzech głównych indeksów: WIG20, mWIG40 i sWIG80. Pod każdym względem w oczy rzuca się przewaga małych i średnich spółek.

Publikacja: 10.03.2024 11:29

Małe i średnie spółki długoterminowymi liderami wzrostu przychodów, zysków i dywidend

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

O ile przed tygodniem zajmowaliśmy się analizą trendów w wynikach amerykańskich korporacji, to teraz czas na polskie spółki. Co prawda na raporty roczne znakomitej części firm z GPW ciągle jeszcze czekamy (wiele ukaże się dopiero w kwietniu), ale na podstawie danych Bloomberga uwzględniających już opublikowane wyniki oraz szacunki analityków można pokusić się o sprawdzenie, jak ubiegły rok wygląda na tle poprzednich lat.

Ze względu na brak dużej części raportów nie będziemy w tej analizie skupiać się na precyzyjnych liczbach dotyczących ubiegłego roku, lecz raczej skoncentrujemy uwagę na zasadniczych tendencjach. Trendy te przedstawimy w rozbiciu na dane dotyczące trzech głównych indeksów: reprezentującego duże spółki WIG20, obejmującego średnie firmy mWIG40 oraz gromadzącego małe spółki sWIG80. Prześledźmy główne pozycje z raportów.

Rekordowe przychody

Zacznijmy od przychodów ze sprzedaży. Dobra wiadomość jest taka, że według wstępnych danych Bloomberga przychody na akcję każdego z trzech indeksów GPW (firm je tworzących) osiągnęły w ubiegłym roku rekordowe poziomy. A jak to wygląda na dłuższą metę? Na przestrzeni lat wykształcił się tutaj wyraźny podział. Z jednej strony mamy liderów długoterminowego wzrostu przychodów, czyli małe i średnie spółki, a z drugiej – WIG20. Począwszy od globalnego kryzysu finansowego 2008/2009, przychody na akcję dużych spółek z WIG20 właściwie stały w miejscu i dopiero w ostatnich dwóch latach wreszcie wyraźniej drgnęły w górę. Nie będziemy w tym miejscu rozwodzić się nad przyczynami tego stanu rzeczy, ale w grę wchodzą różne czynniki, takie jak silny wpływ polityki na część dużych spółek czy też fenomeny związane z konstrukcją WIG20 (po awansie do tego indeksu okres najbardziej dynamicznego wzrostu spółki często mają już za sobą).

Ogółem w latach 2006–2023 wzrost przychodów wg wstępnych danych wyniósł ok. 3 proc. w skali roku w przypadku WIG20 oraz 8,6–9,4 proc. rocznie w przypadku odpowiednio mWIG40 i sWIG80.

Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o zyski na akcję (EPS), z tą różnicą, że zyski w przypadku każdego indeksu cechowały się historycznie wyraźnie większą zmiennością niż przychody. Przykładowo w przypadku sWIG80 tzw. odchylenie standardowe rocznych zmian przychodów w ostatnich dziesięciu latach to niecałe 15 proc., zaś w przypadku zysku na akcję – aż 58 proc. Innymi słowy, należy się liczyć również w przyszłości z tym, że z roku na rok EPS może podlegać gwałtownym wahnięciom (zarówno w górę, jak i w dół). Relatywnie najmniejszą zmiennością cechowały się historycznie osiągnięcia średnich spółek z mWIG40 – tutaj odchylenie standardowe EPS w ostatnich dziesięciu latach wyniosło „jedynie” 33 proc.

Wyraźne różnice w tempie wzrostu

Bez względu na kwestię zmienności, również jeśli chodzi o zyski, to małe i średnie spółki są zwycięzcami pod względem długoterminowego przyrostu. Wyniósł on (dane od 2006 r.) ok. 10 proc. średniorocznie w przypadku mWIG40 i sWIG80, podczas gdy WIG20 może się pochwalić skromnym wynikiem na poziomie 2 proc. rocznie.

Jeśli wierzyć danym Bloomberga, jeszcze drastyczniejsze różnice widać, jeśli chodzi o dywidendy, szczególnie pomiędzy sWIG80 i WIG20. W przypadku tego pierwszego indeksu wzrost dywidend na akcję w latach 2006–2023 wyniósł ponad 13 proc. w skali roku, a tymczasem WIG20 odnotował w całym tym okresie stagnację dywidend (-1,5 proc. w skali roku). Pośrodku stawki są w tej kategorii średnie spółki z mWIG40 z przyrostem na poziomie 7 proc. w skali roku.

Wartość księgowa (dość) stabilnie w górę

O ile wszystkie wspomniane wcześniej pozycje finansowe pochodzą z rachunku zysków i strat, to na przysłowiowy deser zostawiliśmy omówienie sztandarowej pozycji z bilansu, jaką jest wartość księgowa (czyli różnica między aktywami i zobowiązaniami). Ponieważ obrazuje ona tzw. stan, a nie strumień (jak np. przychody lub zyski), z natury jest dużo bardziej stabilna z roku na rok. Nawet w przypadku najbardziej zmiennego pod tym względem mWIG40 odchylenie standardowe to tylko 13 proc. w skali roku.

Również w przypadku wartości księgowej długoterminowe tendencje jednoznacznie wskazują na małe i średnie spółki. Podczas gdy wartość księgowa na akcję mWIG40 i sWIG80 rosła o 7,3 proc. w skali roku (2006–2023), to w przypadku WIG20 było to 2,4 proc. Na pocieszenie trzeba wspomnieć, że w ubiegłym roku, wg wstępnych danych, wartość księgowa tego ostatniego indeksu urosła wyjątkowo najmocniej spośród całej tej trójki.

Reasumując, analiza długoterminowych trendów w wynikach finansowych spółek na GPW jednoznacznie faworyzuje małe i średnie spółki. Nic więc dziwnego, że to krajowe misie wygrywają też rankingi długoterminowych stóp zwrotu z indeksów.

Analizy rynkowe
Czy niemieckie wybory mogą zaszkodzić hossie we Frankfurcie?
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Trump nie przestaje szokować
Analizy rynkowe
Akcje producentów uzbrojenia na fali wznoszącej
Analizy rynkowe
Oby rajd na GPW nie okazał się już ostatnim akcentem na koniec cyklu...
Analizy rynkowe
WIG20 może przebić 2800 pkt
Analizy rynkowe
WIG20 - drzwi do 2900 pkt przymknięte