#WykresDnia: Na celowniku – Deutsche Bank

Koszty ubezpieczenia od ryzyka niewypłacalności Deutsche Banku gwałtownie wzrosły w czwartek

Publikacja: 24.03.2023 09:45

#WykresDnia: Na celowniku – Deutsche Bank

Foto: Bloomberg

Akcje Deutsche Bank spadły aż o 3,4% w piątkowym handlu przedsesyjnym, po gwałtownym wzroście kosztów ubezpieczenia od ryzyka niewypłacalności pod koniec dnia poprzedniego, który podsycił obawy o ogólną stabilność europejskich banków.

Walory banku, które już w tym miesiącu straciły jedną piątą swojej wartości, ostatnio odnotowały wzrost o 0,9% w obrocie przedsesyjnym na platformie Lang & Schwartz. W czwartek zamknęły się o 3,2% niżej, podczas gdy swapy ryzyka kredytowego banku – forma ubezpieczenia posiadaczy obligacji – wzrosły do ​​173 punktów bazowych ze 142 punktów bazowych dzień wcześniej, wynika z danych S&P Market Intelligence. Według danych Refinitiv oznacza to największy jednodniowy wzrost CDS Deutsche w historii.

Niemieckie banki należą do największych przegranych w Europie. Od wybuchu kryzysu bankowego na początku marca zarówno Commerzbank, jak i Deutsche Bank straciły 21% i 19,8%.

Tymczasem dwa niemieckie banki planują ominąć ważną tradycję rynku obligacji, odmawiając wcześniejszego wykupu swoich obligacji dodatkowego poziomu 1. Posiadacze tak zwanych AT1 zostali wymordowani w rządowym ratowaniu Credit Suisse Group AG, co spowodowało gwałtowny wzrost kosztów refinansowania długu na całym świecie. To sprawia, że ​​skorzystanie z opcji kupna na obligacjach w celu zastąpienia ich nowymi jest mniej atrakcyjne. Brak refinansowania zadłużenia i spłata wyższego z góry ustalonego kuponu może być tańsza. Deutsche Pfandbriefbank AG został pierwszym europejskim pożyczkodawcą, który w tym roku pominął wezwanie AT1.

Ze względu na swój model biznesowy niemiecki Pfandbriefbank nie jest obecnie obiektem zainteresowania sektora bankowego. Niemniej jednak akcje gwałtownie spadły wczoraj o około dziesięć procent, podczas gdy branża odzyskała siły. Tłem są obligacje podporządkowane, które okupują rynki od czasu przejęcia Credit Suisse.

Podobnie jak Aareal Bank, Deutsche Pfandbriefbank nie zamierza wykupywać swoich obligacji AT1 tak szybko, jak to możliwe pod koniec kwietnia. Bank hipoteczny zamiast wypowiadać obligację chce ustanowić nowy stały kupon, o czym bank poinformował w środę. W związku ze wzrostem stóp procentowych nowy kupon może wynieść od 8,5 do 9 proc., wynika z wyliczeń agencji informacyjnej Reuters. Obligacja o wolumenie 300 mln euro ma obecnie stały kupon w wysokości 5,75 proc.

Po tym, jak szwajcarski organ nadzoru finansowego ogłosił, że posiadacze obligacji AT1 nie dostaną nic po awaryjnym przejęciu Credit Suisse przez UBS, rynek tych obligacji pogorszył się: obligacja PBB spadła w poniedziałek o 74 procent wartości nominalnej.

Obligacje AT-1 zostały wprowadzone jako reakcja na ostatni kryzys finansowy w celu dokapitalizowania z siebie instytucji finansowych w przypadku bankructwa banku bez państwowych pieniędzy. Podporządkowane obligacje AT-1 pełnią zatem rolę hybrydową między kapitałem a długiem. Jeśli kapitał spadnie poniżej pewnych limitów, obligacje mają zostać zamienione na akcje w trybie pilnym.

Ponieważ szwajcarski organ nadzoru finansowego Finma odpisał obligacje AT-1 i zamienił je na akcje, kiedy UBS przejął Credit Suisse w zeszły weekend, ryzyko na rynku obligacji AT-1 jest obecnie poddawane ponownej ocenie, ponieważ akcjonariusze Credit Suisse powinni byli wcześniej wykorzystać swój kapitał. Emisja nowych obligacji stała się obecnie znacznie droższa lub może zostać ograniczona. Pfandbriefbank najwyraźniej zdecydował się więc na przedłużenie obecnych obligacji AT-1. Ze względu na podwyższony poziom stóp procentowych i obecnie wyższe ryzyko, stopa procentowa rośnie.

Pfandbriefbank traci dziś ponownie. Bariera 8,00 euro jest teraz coraz bliżej. Linia 200-dniowa na poziomie 8,289 euro została podcięta w ciągu dnia. Opór wynosi 7,20 euro. Inwestorzy zostają przy banku, ponieważ stopa dywidendy za rok obrotowy 2023 wynosi obecnie 10 proc.

Analizy rynkowe
Na giełdzie w Warszawie nie widać końca korekty
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Analizy rynkowe
Spółki z WIG20 w odwrocie. Kiedy znów wrócą do łask?
Analizy rynkowe
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny na Wschodzie
Analizy rynkowe
Trump 2.0, czyli nie graj przeciwko Ameryce
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Analizy rynkowe
W 2024 r. spółki mają pod górkę. Które osiągną cele?
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Interpretowanie wyniku wyborów w USA