Sezon publikacji raportów spółek z GPW już wystartował, ale ich wysyp dopiero nastąpi. Sprawdzamy, które firmy niefinansowe nie powinny mieć problemów z poprawą rezultatów sprzed roku, mogąc nawet się pokusić o sprawienie pozytywnej niespodzianki.
Z przewidywań analityków DM BOŚ wynika, że w I kwartale br. nie należy jeszcze się obawiać spowolnienia tempa wzrostu zysków spółek mimo nie najniższej bazy wynikowej sprzed roku. Ich prognozy zakładają poprawę powtarzalnego kwartalnego wyniku operacyjnego i wyniku netto odpowiednio o ok. 58 proc. i ok. 51 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Pogorszenia zysków spodziewają się w przypadku sektora dóbr konsumpcyjnych, deweloperów mieszkaniowych, sprzętu komputerowego i nieruchomości, natomiast sektory budowlany, ochrony zdrowia i TMT powinny wygenerować zbiorcze zyski zbliżone do ubiegłorocznych. Pozostałe sektory powinny zwiększyć rok do roku swoje zyski, a najszybszego tempa wzrostu spodziewać się można w sektorze wydobywczym (trzycyfrowy wzrost), paliwowym, chemicznym oraz dóbr podstawowych.
Wynikowe żniwa
Bardzo udany okres mają za sobą spółki wydobywcze. Najbardziej efektowna poprawa rezultatów spodziewana jest w JSW, która przed rokiem miała stratę już na poziomie wyniku operacyjnego. Od tamtej pory otoczenie węglowej spółki zmieniło się diametralnie, co znalazło odzwierciedlenie w jej wysokich zyskach, szacowanych w I kwartale br. przez biura maklerskie na ok. 2,6 mld zł wyniku EBITDA i ponad 1,8 mld zł zysku netto.
Z kolei wysokie notowania ropy i gazu miały pozytywne przełożenie na wyniki PGNiG, oznaczając wzrost zysków z ich wydobycia. – Ryzyko zmniejszonych dostaw gazu ze Wschodu, wraz ze skutkami pandemii i trudnością ze zbilansowaniem rynku przez większy import LNG, spowodowały istotne zwyżki cen gazu w Europie, na czym korzysta segment upstreamu, zwłaszcza po zakupie złoża Ineos – zauważa Michał Kozak, analityk Trigon DM. Ze średniej z prognoz analityków wynika, że gazowy gigant mógł podwoić wynik EBITDA sprzed roku, a zysk netto mógł poprawić o ponad 60 proc.