Są jednak spółki pozytywnie wyróżniające się na tle?rynku. W zeszłym tygodniu GUS poinformował, że w czerwcu produkcja przemysłowa wzrosła w skali roku zaledwie o 1,2 proc. W 18 działach gospodarki zanotowano wzrost, a w 16 – spadki. Największe ograniczenie produkcji wystąpiło w sektorach farmaceutycznym (12,5 proc.), wydobycia węgla brunatnego i kamiennego (9,2 proc.), meblowym (8,8 proc.) i motoryzacyjnym (7,2 proc.). Zapytaliśmy analityków, czy jest to zwiastun problemów spółek giełdowych z wybranych branż oraz ich akcjonariuszy
Farmacja
Z danych monitorującego rynek farmaceutyczny IMS Health wynika, że sprzedaż leków w Polsce maleje. Zdaniem analityków, rynek mocno zmieniła nowa ustawa refundacyjna, w której NFZ założył mniejsze wydatki na refundację leków, co negatywnie odbija się na sprzedaży. – Producenci leków i dystrybutorzy starają się podbić gorszą sprzedaż poprzez podnoszenie cen leków nie na receptę. Na razie to się udaje, bo wolumeny mocno nie spadły – mówi Marek Czachor z Erste Group. Sprzedaż leków na receptę z refundacją to 40–50 proc. wartości rynku, 20 proc. to sprzedaż na receptę bez refundacji. Pozostałą część stanowią leki bez recepty. – Dlatego wielkość refundacji znacząco wpływa na wartość rynku farmaceutycznego. Nie spodziewam się, że w najbliższych miesiącach marże wzrosną – uważa analityk. Jego zdaniem w następnych latach polityka NFZ będzie kontynuowana. O złej sytuacji w branży świadczy fakt, że już zimą, spodziewając się gorszych czasów, firmy farmaceutyczne zaczęły zwalniać ludzi.
W I kw. giełdowy Pelion zanotował jedynie 5 mln zł zysku netto, kiedy rok wcześniej w tym samym okresie było to 17 mln zł. W wynikach łódzkiej spółki znaczący udział ma jej sprzedaż detaliczna, gdzie marże najbardziej się pogorszyły. Słabsze wyniki przedstawił również Farmacol. Zdaniem Marka Czachora, gorsze wyniki spółek z branży nie do końca zostały zdyskontowane przez rynek. Analityk Erste Group zaznacza, że na tle sektora dobre wyniki pokazuje Neuca, która zajmuje się głównie sprzedażą hurtową, gdzie marże wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Czachor podkreśla jednak, że taka sytuacja na rynku farmaceutycznym może potrwać 1–2 lata i w tym czasie ceny leków i marże mogą spadać. Dopiero po tym czasie można liczyć na mocniejsze odbicie w branży. MR
Wydobycie węgla
Problemy nie opuszczają sektora węglowego. Zdaniem analityków należy się spodziewać, że wyniki spółek węglowych takich jak Bogdanka, JSW czy Sadovaya Group, w drugim kwartale będą gorsze niż w pierwszym. – Jedną z przyczyn jest?spadek cen węgla w portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) oraz cen węgla rosyjskiego, które są benchmarkiem do cen kontraktowych z głównymi odbiorcami, czyli sektorem energetycznym – wyjaśnia Łukasz Kopeć z DM BPS. Analityk zaznacza, że w ciągu?zaledwie czterech miesięcy ceny węgla CIF ARA spadły o ponad 20 proc. – Taki rozwój sytuacji nie pozostanie bez wpływu na poziom cen ustalanych w kontraktach między spółkami węglowymi a ich odbiorcami – uważa Łukasz Kopeć.
Rynek już dyskontuje negatywne informacje płynące ze wskaźników wyprzedzających koniunkturę, co widać chociażby po cenie walorów JSW czy Bogdanki. Obecnie ich wycena jest poniżej wartości fundamentalnej tych spółek. Branża przemysłowa i wydobywcza jest nisko, tak samo jak cały rynek, i nie spodziewam się dalszych znaczących spadków. Jednak słabsze wyniki kwartalne oznaczają, że?nie ma co liczyć na wsparcie dla wzrostu.