Wyniki największych spółek z warszawskiej giełdy w dół

W końcówce roku pod presją nadal będą pozostawały rezultaty firm paliwowych i wydobywczych. Poprawę zanotują banki i branża medialna.

Aktualizacja: 11.02.2017 09:14 Publikacja: 16.11.2013 12:14

Wyniki spółek z WIG30 w III kwartale 2013 r.

Wyniki spółek z WIG30 w III kwartale 2013 r.

Foto: GG Parkiet

Łączne przychody 29 spółek wchodzących w skład indeksu WIG30 spadły w minionym kwartale w porównaniu z tym samym okresem 2012 r. o 4 proc., do 95,4 mld zł – wynika z zestawienia „Parkietu" (zabrakło w nim Kernela Holding, który nie opublikował jeszcze rezultatów za lipiec–wrzesień 2013 r.). III kwartał tego roku był kolejnym, który przyniósł jeszcze większy spadek zagregowanych zysków. Łączny wynik operacyjny analizowanych firm obniżył się o 13 proc. (do 11,4 mld zł). Ich wynik netto spadł zaś o 19,1 proc. (wyniósł niespełna 8,4 mld zł).

– Zakończony sezon wyników przyniósł pogorszenie skumulowanych wyników dużych podmiotów przemysłowych z WIG20, m.in. KGHM, JSW czy PKN. Zakładamy, że dynamika zmian w ujęciu rok do roku akurat w IV kwartale 2013 r. może być już lepsza i dalsza projekcja w 2014 r. wskaże już na ścieżkę wzrostu. Wydaje nam się, że może to być dobrze odebrane przez rynek w kolejnych miesiącach – komentuje Maciej Bobrowski, szef działu analiz w DM BDM. Zaznacza, że w gronie średnich i mniejszych podmiotów skumulowane wyniki prezentują się lepiej i widać, że spora część spółek jest dobrze przygotowana na nadchodzące ożywienie. – Zatem, pomimo solidnych wzrostów z ostatnich miesięcy, w gronie tych podmiotów będzie można znaleźć ciągle ciekawe tematy inwestycyjne – ocenia.

Zyski największych mocno w dół

Największy wzrost przychodów w ujęciu względnym w III kwartale zanotował BZ WBK. Było to jednak możliwe głównie za sprawą przejęcia Kredyt Banku. Wysokie dynamiki obrotów zanotowały też spółki handlujące obuwiem i odzieżą (CCC i LPP). Wszystkie wspomniane firmy mogły też pochwalić się imponującą dynamiką wyników operacyjnych i netto. Ich lepsze rezultaty nie wystarczyły jednak, by wzrosły zagregowane wyniki spółek z WIG30. Wszystko za sprawą pogarszających się wyników największych firm. Duże, w ujęciu bezwzględnym, spadki zysków zanotowały przede wszystkim PKN Orlen, KGHM, JSW oraz Grupa Lotos, i to one przesądziły o skali spadków zagregowanych wyników w III kwartale.

Słabsze spółki paliwowe i surowcowe

Michał Marczak, szef działu analiz w DI BRE Banku, uważa, że także w IV kwartale spółki surowcowe nie będą szczególnie zachwycać wynikami na tle innych branż. – Słabszych rezultatów spodziewam się po KGHM i JSW, które są wystawione na globalne wahania cen surowców. Wyniki raczej będzie poprawiała za to Bogdanka, gdyż rynek węgla energetycznego w Polsce jest specyficzny – mówi.

Podobne oczekiwania w odniesieniu do spółek węglowych ma Łukasz Prokopiuk z DM IDMSA. – Bogdanka powinna osiągnąć zdecydowanie lepsze wyniki ze względu na wyższą produkcję za sprawą uruchomienia czwartej ściany w Stefanowie – mówi. – Słabsze wyniki notować będzie zaś JSW. Jest wielce prawdopodobne, że grupa zakończy IV kwartał ze stratą netto – dodaje.

Analityk z DM IDMSA uważa, że w IV kwartale w ujęciu LIFO słabsze rok do roku będą wyniki spółek paliwowych. Wszystko z powodu utrzymujących się niskich marż rafineryjnych. – Po PKN Orlen spodziewam się pozytywnych wyników w detalu i petrochemii, ale rezultaty grupy i tak będą słabsze niż w końcówce minionego roku – mówi. Czego można się spodziewać po branży chemicznej? – W końcówce roku wyniki poprawić powinien Ciech. Słabszych rezultatów oczekuję zaś po spółkach nawozowych (Tarnów, Police, Puławy) oraz Synthosie – mówi Prokopiuk. – Mam tu oczywiście na myśli wyniki porównywalne. Grupa Azoty powinna bowiem zanotować poprawę za sprawą konsolidacji Puław. Gdyby jednak pominąć ten czynnik, to rezultaty powinny okazać się słabsze – zaznacza.

Analityk zwraca uwagę, że w końcówce roku trudno będzie również o porównywalność rezultatów PGNiG. – W IV kwartale 2012 r. pozytywny wpływ na wyniki spółki miało uzyskanie od Gazpromu niższej formuły cenowej na gaz i zwrot za historyczne kwartały – przypomina. – Po wyłączeniu tego jednorazowego czynnika z ubiegłorocznych rezultatów, wyniki w IV kwartale 2013 r. powinny się poprawić ze względu na lepsze rezultaty segmentu poszukiwań i wydobycia. Raportowane wyniki będą jednak dużo słabsze w ujęciu rok do roku w związku ze wspomnianym zdarzeniem jednorazowym – dodaje.

Odbicie w handlu i mediach

Zdaniem ekspertów na rynku nie zabraknie również branż, które w IV kwartale mogą zanotować poprawę rezultatów. Analitycy typują przede wszystkim spółki medialne oraz handlujące obuwiem i odzieżą. – W wypadku spółek medialnych w IV kwartale spodziewam się złagodzenia negatywnych tendencji na rynku oraz pierwszych sygnałów poprawy. TVN i Cyfrowy Polsat w końcówce roku powinny poprawiać wyniki w związku z tym, że ich koszty są na niskim poziomie, a spadki przychodów zaczną wyhamowywać w związku z poprawą sytuacji na rynku reklamy. Dlatego IV kwartał powinien przynieść solidne wyniki – komentuje Dominik Niszcz z DM Raiffeisen. – Sporej poprawy rezultatów można się spodziewać po obydwu spółkach również w 2014 r. Po ostatnich wzrostach te oczekiwania zostały już jednak uwzględnione w ich wycenach. W wypadku Cyfrowego Polsatu inwestorzy skupiają się obecnie raczej na skutkach połączenia z Polkomtelem – dodaje.

Małgorzata Kloka z Unicredit CA IB zaznacza, że wyniki CCC w dużej mierze uzależnione będą od tego, jakie przychody pokaże spółka w listopadzie. – Jak dotąd jest on raczej ciepły, co zwykle jest problematyczne z punktu widzenia sprzedaży obuwia. Mimo tego negatywnego czynnika grupa powinna jednak wygenerować w IV kwartale przyzwoite wzrosty przychodów, wyniku operacyjnego i netto – mówi. Po LPP analityczka spodziewa się kontynuacji mocnych wyników, jakie widzieliśmy w poprzednich kwartałach tego roku. – W wypadku tej spółki również widoczny może być subtelny wpływ pogody. Nie będzie on jednak tak istotny jak w przypadku CCC – mówi. Jej zdaniem dla Eurocashu IV kwartał może zaś jeszcze stać pod znakiem słabego rynku FMCG. – Dlatego nie liczyłabym na znaczące wzrosty przychodów i zysku EBITDA. Wynik netto może się okazać wyższy w ujęciu rok do roku za sprawą niższych kosztów finansowych, co jest konsekwencją obniżania przez grupę zadłużenia – mówi.

Nadchodzi dobry czas dla banków

Marcin Jabłczyński z Deutsche Banku ocenia, że operacyjnie IV kwartał powinien być dobry dla banków. – W zasadzie wszystkie powinny poprawić wynik odsetkowy w ujęciu kwartał do kwartału, czego nie można było powiedzieć jeszcze o okresie lipiec–wrzesień. Poprawa na tym poziomie będzie możliwa za sprawą wzrostu wolumenów oraz spadku oprocentowania depozytów – mówi. – W związku z ożywieniem gospodarczym nie spodziewam się również większych problemów z rezerwami kredytowymi. Ryzykiem dla sektora wciąż pozostaje podatek bankowy. Zobaczymy, jak wysoki będzie i kiedy zostanie wprowadzony. Ja w swoich modelach zakładam, że wyniesie on 5 pkt bazowych – dodaje. Zaznacza, że w IV kwartale sezonowo w bankach wyższe są koszty. W jego ocenie z nawiązką zrekompensuje to jednak strona przychodowa. – Banki będą bowiem generować wyższe prowizje, m.in. za sprawą wzrostu liczby zawieranych transakcji oraz popularności kredytów konsumpcyjnych – mówi.

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Niedźwiedzie w natarciu. Wall Street się broni
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Analizy rynkowe
Ropa największym rozczarowaniem, a złoto główną nadzieją inwestorów
Analizy rynkowe
Walka o przetrwanie trwa. Bogdanka nadal utrzymuje rentowność
Analizy rynkowe
Spółki w głębokiej korekcie. Co im pomoże?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Analizy rynkowe
Projekcje słabe dla drogiego i silnie skoncentrowanego S&P 500, ale nie dla amerykańskich akcji jako takich
Analizy rynkowe
Techniczna spółka dnia. Kurs akcji PKO BP na linii długoterminowego trendu wzrostowego