Łączne przychody 29 spółek wchodzących w skład indeksu WIG30 spadły w minionym kwartale w porównaniu z tym samym okresem 2012 r. o 4 proc., do 95,4 mld zł – wynika z zestawienia „Parkietu" (zabrakło w nim Kernela Holding, który nie opublikował jeszcze rezultatów za lipiec–wrzesień 2013 r.). III kwartał tego roku był kolejnym, który przyniósł jeszcze większy spadek zagregowanych zysków. Łączny wynik operacyjny analizowanych firm obniżył się o 13 proc. (do 11,4 mld zł). Ich wynik netto spadł zaś o 19,1 proc. (wyniósł niespełna 8,4 mld zł).
– Zakończony sezon wyników przyniósł pogorszenie skumulowanych wyników dużych podmiotów przemysłowych z WIG20, m.in. KGHM, JSW czy PKN. Zakładamy, że dynamika zmian w ujęciu rok do roku akurat w IV kwartale 2013 r. może być już lepsza i dalsza projekcja w 2014 r. wskaże już na ścieżkę wzrostu. Wydaje nam się, że może to być dobrze odebrane przez rynek w kolejnych miesiącach – komentuje Maciej Bobrowski, szef działu analiz w DM BDM. Zaznacza, że w gronie średnich i mniejszych podmiotów skumulowane wyniki prezentują się lepiej i widać, że spora część spółek jest dobrze przygotowana na nadchodzące ożywienie. – Zatem, pomimo solidnych wzrostów z ostatnich miesięcy, w gronie tych podmiotów będzie można znaleźć ciągle ciekawe tematy inwestycyjne – ocenia.
Zyski największych mocno w dół
Największy wzrost przychodów w ujęciu względnym w III kwartale zanotował BZ WBK. Było to jednak możliwe głównie za sprawą przejęcia Kredyt Banku. Wysokie dynamiki obrotów zanotowały też spółki handlujące obuwiem i odzieżą (CCC i LPP). Wszystkie wspomniane firmy mogły też pochwalić się imponującą dynamiką wyników operacyjnych i netto. Ich lepsze rezultaty nie wystarczyły jednak, by wzrosły zagregowane wyniki spółek z WIG30. Wszystko za sprawą pogarszających się wyników największych firm. Duże, w ujęciu bezwzględnym, spadki zysków zanotowały przede wszystkim PKN Orlen, KGHM, JSW oraz Grupa Lotos, i to one przesądziły o skali spadków zagregowanych wyników w III kwartale.
Słabsze spółki paliwowe i surowcowe
Michał Marczak, szef działu analiz w DI BRE Banku, uważa, że także w IV kwartale spółki surowcowe nie będą szczególnie zachwycać wynikami na tle innych branż. – Słabszych rezultatów spodziewam się po KGHM i JSW, które są wystawione na globalne wahania cen surowców. Wyniki raczej będzie poprawiała za to Bogdanka, gdyż rynek węgla energetycznego w Polsce jest specyficzny – mówi.
Podobne oczekiwania w odniesieniu do spółek węglowych ma Łukasz Prokopiuk z DM IDMSA. – Bogdanka powinna osiągnąć zdecydowanie lepsze wyniki ze względu na wyższą produkcję za sprawą uruchomienia czwartej ściany w Stefanowie – mówi. – Słabsze wyniki notować będzie zaś JSW. Jest wielce prawdopodobne, że grupa zakończy IV kwartał ze stratą netto – dodaje.