2300 pkt na WIG20 to wartość graniczna

Dołek indeksu WIG20 wyznaczony w ramach ostatniej fali spadków znajduje się w okolicy 2200 pkt. W ubiegłym tygodniu udało się od tego dołka oddalić na około 100 pkt.

Publikacja: 20.07.2015 06:00

Kamil Jaros, analityk, Efix DM

Kamil Jaros, analityk, Efix DM

Foto: Archiwum

Odbicie jest zauważalne. Pułap 2300 pkt to dla WIG20 poziom niejako graniczny. Wartości niższe są niemal w ciemno „brane" przez inwestorów poruszających się na rynku w horyzoncie długoterminowym. To nie muszą być szybkie ruchy. W tym wypadku cnotą jest cierpliwość. Nieliczni się na to decydują.

Świadomość, że rynek jest relatywnie tani w perspektywie 15 lat, nie u wszystkich się pojawia i nie dla wszystkich jest to sytuacja atrakcyjna. Mimo to warto o tym pamiętać, gdy pojawią się sygnały kupna i w krótszym terminie.

W rozpoczynającym się tygodniu strumień danych makroekonomicznych, z którymi zmierzą się inwestorzy, nie będzie zbyt obfity. W poniedziałek nie dowiemy się niczego na tyle ciekawego, by mogło mieć realny wpływ na poziom wycen. We wtorek pojawi się protokół z ostatniego posiedzenia Banku Japonii, a w Polsce dane na temat stopy bezrobocia. W środę będzie okazja poznać najnowszy protokół z posiedzenia Banku Anglii. To także dzień publikacji wskaźników koniunktury polskiej gospodarki oraz danych o obrotach na rynku wtórnym nieruchomości w USA.

W czwartek będzie dużo ciekawiej, gdyż to tego dnia pojawią się wstępne wartości wskaźników PMI liczonych dla sektorów przemysłu i usług największych gospodarek świata. Poza tym poznamy dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii, a także najnowszy odczyt wskaźnika zaufania polskich konsumentów. Jak co tydzień oczywiście opublikowane zostaną dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Tego dnia pojawi się także wartość indeksu wskaźników wyprzedzających za oceanem. W piątek zainteresuje nas już tylko wstępna wartość chińskiego wskaźnika PMI, a także dane o obrotach na pierwotnym rynku nieruchomości w USA.

Na Zachodzie sezon publikacji wyników jest już w pełni. W poniedziałek publikację raportu mają w planie m.in. IBM i Morgan Stanley. We wtorek wyniki poda Apple, co z pewnością będzie dużym wydarzeniem, ale ukażą się też raporty Bank of New York, Microsoft, Verizon i Yahoo. W środę poznamy wyniki American Express, Boeinga, Coca-Coli, Qualcomm, Texas Instruments i Xilinxa. W czwartek raporty zaś podadzą: 3M, Caterpillar, Dow Chemical, General Motors i Visa, a w piątek Xerox.

Jeśli chodzi o nasz rynek, we wtorek pierwszy raz bez prawa do dywidendy będą notowane papiery Enei i Tauronu. W czwartek zaś skonsolidowany raport półroczny przedstawi PKN Orlen.

Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?