Deloitte, KPMG oraz EY – oto pierwsza trójka najbardziej aktywnych doradców podatkowych na naszym parkiecie. Bardzo dobrze wypadły też m.in. Paczuski Taudul, CMS, Crido Taxand, GWW Tax, Grant Thornton, Dentons, Ożóg Tomczykowski, Olesiński i Wspólnicy, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak oraz Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy. Zestawienie tworzyliśmy na podstawie informacji przesłanych przez kancelarie. Niektóre z nich podawały również klientów notowanych na NewConnect – żeby wystandaryzować dane, uwzględniliśmy tylko firmy z rynku głównego.
Rośnie popyt na usługi
Na GPW obecnie notowane są 472 spółki, w tym 423 krajowe. Trzeba jednak podkreślić, że doradcy są też aktywni w obsłudze emitentów zagranicznych, co nie powinno dziwić, bo gros z nich prowadzi w Polsce działalność operacyjną i również musi się zmagać z polskim systemem podatkowym. Jeśli zsumujemy klientów podanych przez poszczególne kancelarie, to zobaczymy, że jest ich więcej niż spółek notowanych na giełdzie. Jak to możliwe? Głównym powodem jest fakt, że wielu emitentów ma więcej niż jednego doradcę – w szczególności mowa tu o blue chips.
Poprosiliśmy czołowe kancelarie o komentarze dotyczące popytu na ich usługi oraz specyfiki obsługi spółek notowanych na GPW. Deloitte nie chciał zabrać głosu, natomiast pozostałe wypowiedzi prezentujemy poniżej. Płynie z nich jasny wniosek, że spółki giełdowe nie są grupą dążącą do optymalizacji podatkowej – stawiają raczej na bezpieczeństwo. Analogiczne wnioski płynęły z ubiegłorocznych rankingów. Takie podejście nie dziwi, bo polski system podatkowy najeżony jest pułapkami. Statystyki wskazują na dwa główne obszary do poprawy: stopień skomplikowania i niepewność w zakresie interpretacji przepisów. Eksperci podkreślają, że trzeba zadbać o to, żeby zmiany były konsultowane – także ze stroną biznesową, a następnie wdrażane z dbałością o szczegóły. Widać też jednak pozytywy, np. coraz większe wykorzystanie wszelkiego rodzaju technologii w zakresie współpracy pomiędzy fiskusem a podatnikami (np. od rozliczeń za 2018 r. ma być uruchomiona usługa Twój e-PIT). W wielu przypadkach nieskomplikowane czynności nie wymagają już wizyty w urzędzie skarbowym.
Krajobraz po bitwie
W 2017 r. w życie weszła ustawa o biegłych rewidentach, która oddzieliła audyt od doradztwa (w spółkach, których sprawozdania dany podmiot bada) oraz wprowadziła najkrótszą w Unii Europejskiej rotację. Jak wpłynęło to na rynek? Niewątpliwie przełożyło się na wzrost cen za audyt. Okazuje się, że firmy należące do wielkiej czwórki po części powymieniały się klientami.