Z punktu widzenia wyników całorocznych ostatni kwartał roku jest kluczowy w przypadku dystrybutorów sprzętu komputerowego. W ostatnim kwartale zwiększają się wydatki odbiorców indywidualnych i firm, które domykają całoroczne budżety.
Większy ruch w sklepach to dobra wiadomość także dla sieci handlowych, czego beneficjentem jest właściciel sieci supermarketów Dino. Jednak największy sezonowy skok sprzedaży w IV kwartale notuje Oponeo, internetowy dystrybutor opon. Najwyższe przychody spółka uzyskuje bowiem w sezonie wymiany opon, który przypada na późną jesień i wiosnę. Pod względem osiąganych przychodów i wyników najlepiej wypada ostatni kwartał roku.
Im chłodniej, tym lepiej
Oprócz firm handlowych świąteczną sezonowość bardzo mocno odczuwają też spółki produkujące słodycze, jak Wawel. Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz ożywia się popyt na słodycze. Dla spółek z branży jest to najlepszy kwartał w ciągu całego roku pod względem osiąganych przychodów. W przeciwieństwie do spółek odzieżowych do udanych z reguły mogą zaliczyć także kolejny, pierwszy kwartał roku. Sezonowy wzrost popytu najmocniej odczuwa jednak Ambra, producent win musujących i alkoholi. Spółka może być spokojna o wyniki za IV kwartał, który jest zawsze najlepszym okresem sprzedażowym w branży winiarskiej. Sprzedaż Ambry w tym okresie jest ponad dwa razy większa niż średnio w pozostałych kwartałach.
Firm, których wyniki są wprost uzależnione od panującej na zewnątrz temperatury, jest więcej. Spółkami, które w dość naturalny sposób osiągają wyższe przychody i mogą zyskiwać w sezonie zimowym, są przedstawiciele sektora energetycznego. Niższa temperatura i krótszy dzień zimą w bezpośredni sposób przekładają się na wyższe zużycie energii. Dlatego w zimie branża energetyczna odnotowuje największy popyt na swoje usługi. Zima ma kluczowe znaczenie dla wyników finansowych PGNiG. Generalnie im niższa temperatura na zewnątrz, tym wyższe zapotrzebowanie na gaz, co widać w raportowanych przychodach ze sprzedaży. Dlatego w miesiącach zimowych przychody ze sprzedaży gazu ziemnego i ciepła (I i IV kwartał roku) znacznie przewyższają wartości osiągane w miesiącach letnich (II i III kwartał roku), co ma związek z wahaniami temperatury na zewnątrz. Sezonowość przychodów w znacznie większym stopniu dotyczy odbiorców indywidualnych, kupujących powyższe produkty na cele grzewcze, niż klientów z sektora produkcyjnego. O rentowności decyduje jednak stosunek ceny w taryfie do ceny zakupu gazu.
Zyski dla wybranych
Końcówka roku kalendarzowego to z reguły bardzo udany okres dla deweloperów, co ma związek z kumulacją przekazań mieszkań. Dlatego IV kwartał na ogół wyróżnia się pozytywnie pod względem wyników finansowych na tle całego roku.
– U deweloperów mieszkaniowych wyniki są ściśle skorelowane z liczbą przekazanych mieszkań. Koszty ponoszone w ciągu roku są przypisywane do przychodów w momencie przekazania mieszkania, więc marża brutto ze sprzedaży nie powinna się istotnie różnić w ciągu roku – wyjaśnia Dominik Niszcz, analityk Raiffeisena. – Natomiast większa liczba przekazanych mieszkań, co u deweloperów często ma miejsce w IV kwartale, powoduje wyższe przychody, rozłożenie stałych kosztów na więcej mieszkań, a więc i wyższą marżę netto. Dlatego deweloperów możemy zaliczyć do grupy spółek, u których ostatni kwartał jest sezonowo lepszy niż inne okresy w roku – podsumowuje.