Czy można zrezygnować lub zawiesić wpłaty z PPK?
Obowiązek prowadzenia PPK nie będzie dotyczył przedsiębiorców, którzy w momencie objęcia obowiązkiem utworzenia PPK będą prowadzić pracowniczy program emerytalny oraz odprowadzać składki w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia na PEE i będzie w nim uczestniczyć 25% osób zatrudnionych. Wymienione wskaźniki procentowe będą musiały być stale utrzymywane. Nie wystarczy, że warunki te pozostaną spełnione na dzień objęcia podmiotu zatrudniającego przepisami PPK.
Ponadto istnieją wskazania, pozwalające zrezygnować z wpłaty z PPK dla:
- mikroprzedsiębiorcy tj. podmiotu zatrudniającego mniej niż 10 osób, pod warunkiem, że wszystkie osoby zatrudnione z własnej woli zrezygnują z PPK składając stosowną deklarację,
- osób fizycznych, które zatrudniają inne osoby fizyczne w zakresie niezwiązanym z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osobę zatrudniającą.
Ustawodawca przewidział sytuacje, w których podmiot zatrudniający będzie miał prawo zawiesić wpłaty. Stanie się tak, kiedy pracodawca znajdzie się w okresie przestoju ekonomicznego i obniżonego wymiaru czasu pracy. Dodatkowo, kiedy pojawią się przesłanki niewypłacalności pracodawcy, bądź znajdzie się on w okresie przejściowego zaprzestania/ograniczenia prowadzenia działalności na skutek powodzi, przez co nie będzie posiadać środków na wypłaty.