Kto zbuduje komórkową sieć 5G wspólnie z państwem?

Cyfrowy Polsat ma najwięcej powodów, aby wejść do spółki #Polskie5G, a operatorom trudno będzie się porozumieć co do wartości masztów – uważają analitycy i eksperci.

Aktualizacja: 09.11.2019 13:28 Publikacja: 09.11.2019 13:07

Foto: GG Parkiet

Od zawarcia listu intencyjnego w sprawie analiz możliwości budowy wspólnej hurtowej sieci 5G przez operatorów komórkowych, Exatel i Polski Fundusz Rozwoju miną niedługo dwa tygodnie. „Parkiet" poznał treść listu. Zebraliśmy też pierwsze opinie na temat efektów, jakie może przynieść.

Ostrożni analitycy

W liście założono, że za sprawą powołania spółki #Polskie5G z udziałem państwa i operatorów zasięg sieci mobilnych sięgać miałby „możliwie jak najbliżej 100 proc. powierzchni kraju", koszty budowy infrastruktury zostałyby obniżone po to, aby ceny usług były konkurencyjne, normy PEM zostałyby podniesione tak, aby 5G w Polsce mogło być wdrożone, a sektor publiczny uzyskałby zapewnienie, że powstanie infrastruktura niezbędna do uruchomienia bezprzewodowej sieci łączności specjalnej dla sektora obronnego, bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa, infrastruktury krytycznej. Obywatele zaś mieliby uzyskać „najwyższy możliwy poziom cyberbezpieczeństwa oraz możliwości swobodnego korzystania z sieci Internet w dowolnym miejscu i czasie".

Potencjalny efekt #Polskiego5G raczej nie jest jeszcze uwzględniony przez rynek w wycenach akcji telekomów. Marcin Nowak z Ipopema Securities w bazowym scenariuszu dla branży nie zakłada powodzenia projektu. – Budowa jednej sieci 5G w paśmie 700 MHz to o tyleż bardzo dobry, co niepewny w realizacji pomysł. Z jednej strony to, czy do budowy kontrolowanej przez państwo sieci 5G dojdzie, nie jest pewne ze względów politycznych. Z drugiej strony można sobie wyobrazić trudności w dojściu do porozumienia operatorów, szczególnie że w Polsce zasięg wszystkich trzech sieci w ogromnym stopniu się pokrywa. Wyobrażam sobie, że opinie spółek na temat wyceny infrastruktury byłyby trudne do pogodzenia – mówi Paweł Puchalski, analityk Santander BM.

W notatce skierowanej do inwestorów zwracał też uwagę na inną korzyść dla branży zainteresowanej udziałem w aukcji częstotliwości z zakresu 3,4–3,8 GHz. „Uważamy, że państwo mogłoby potencjalnie zacząć budowę swojej pozycji w segmencie mobilnym w 2020 r., uczestnicząc w aukcji 3,6–3,8 GHz. Jeśli państwo (Exatel i PFR) faktycznie przymierzałoby się do pasma 700 MHz , krótkoterminowe ryzyko wynikające z wejścia państwa na rynek może zostać ograniczone" – napisał Puchalski.

Telekomy na razie ostrożnie wypowiadają się o potencjalnych efektach jednej sieci 5G. Orange Polska i T-Mobile Polska deklarują, że ich zdaniem warto rozmawiać o takim scenariuszu. Play, który na razie listu nie podpisał, zapewnia, że chciałby. – Oczywiście jesteśmy zainteresowani przeprowadzeniem analizy różnych modeli budowy sieci 5G w paśmie 700 MHz. To jest doskonały moment na przeprowadzenie analiz, gdyż częstotliwości nie są jeszcze dostępne, co pozostawia wystarczającą ilość czasu do tego, żeby zdecydować się na najbardziej optymalny wariant. To jest pasmo pokryciowe, więc modele opierające się na współpracy operatorów są zasadne, aby nie duplikować kosztów budowy sieci. Należy brać pod uwagę, że współpraca wielu podmiotów jest obarczona ryzykiem związanym ze złożonością technologiczną oraz zarządzania takim projektem – mówi Małgorzata Zarzewska, dyrektor departamentu komunikacji w Playu.

„Polkomtel najlepiej sytuowany"

Zdaniem Piotra Mieczkowskiego, dyrektora zarządzającego fundacji Digital Poland, jedna sieć w paśmie 700 MHz to projekt trafiający w kilka bolączek operatorów. – Ma sens o tyle, że aby 5G w Polsce działało, sieć nadajników operatorów musi zostać zagęszczona. Częściowo problem ten może rozwiązać podniesienie norm promieniowania elektromagnetycznego, ale wszystkiego nie załatwi – mówi Piotr Mieczkowski. – Wydaje się przy tym, że są przynajmniej dwie kości niezgody. Pierwsza to stan infrastruktury poszczególnych operatorów. Orange, T-Mobile i Play dysponują infrastrukturą relatywnie nową w stosunku do zasobów Polkomtelu. Druga sprawa jest taka, że sieci operatorów są zbudowane przez różnych dostawców. Jeśli spółka #Polskie5G wybrałaby jedną firmę, która zbuduje sieć w paśmie 700 MHz, ewentualna agregacja tego pasma z pasmem posiadanym przez operatorów może być utrudniona – mówi Mieczkowski.

Jego zdaniem istnieje szereg obiektywnych przesłanek, dla których to Polkomtel może być najlepiej sytuowany, aby objąć udziały w spółce #Polskie5G: – Grupa Cyfrowy Polsat nie dysponuje obecnie pasmem 800 MHz potrzebnym do obsługi klientów na terenach pozamiejskich, a pasmo 700 MHz byłoby tu przydatne. Poza tym sieć Polkomtelu jest najstarsza i wymagać będzie modernizacji, po trzecie w końcu, grupa Cyfrowy Polsat utworzyła specjalną spółkę infrastrukturalną, która może zostać teraz wyceniona na potrzeby ewentualnej transakcji – mówi Mieczkowski. Ku takim wnioskom skłaniali się nasi rozmówcy z konkurencyjnych telekomów.

Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu, pytany, czy grupa objęłaby udziały w #Polskie5G, gdyby inni się na to nie zdecydowali, mówił na ostatniej konferencji, że na snucie takich scenariuszy jest za wcześnie. Według niego koncepcja zakłada współpracę wszystkich operatorów komórkowych. Z komentarzy przedstawicieli Cyfrowego Polsatu wynika też, że nie należy zakładać, że do #Polskie5G trafiłaby cała infrastruktura grupy, ulokowana obecnie w spółce Polkomtel Infrastruktura. Może mieć to związek z tym, że sieci telekomów się pokrywają.

Jednym z problemów, które wymagają rozwiązania, aby sieć 5G w paśmie 700 MHz mogła działać, jest koordynacja wykorzystania tego pasma z państwami ościennymi. Głównym problemem była Rosja. W piątek „Gazeta Wyborcza" podała, że według Urzędu Komunikacji Elektronicznej impas w kontaktach z tym krajem został przełamany. Na czym polega kompromis, nie podano. Pasmo 700 MHz, zajmowane przez telewizję naziemną ma być udostępnione operatorom w 2022 r.

IT
Technologie
Producenci gier zaczęli 2025 r. z przytupem
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Technologie
Kogo zaskoczy druga aukcja częstotliwości sieci 5G?
Technologie
11 bit studios po drastycznej przecenie. To dobry czas na zakup akcji
Technologie
DataWalk ma umowę z Amazonem. Kurs wystrzelił
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Technologie
2025 r. zdominują boty, kwanty i... hakerzy
Technologie
To był burzliwy rok dla gier. Jaki będzie 2025 r.?