Życie pod wysokim napięciem

Tekst powstał we współpracy z grupą Tauron Swoją pracę nazywają służbą, a reżyserem ich codzienności jest natura. Elektromonterzy to elitarna grupa, licząca w Polsce tylko sto osób, która na co dzień ma do czynienia z najwyższymi napięciami.

Publikacja: 07.09.2018 05:32

Mocnym punktem serialu będą atuty wizualne produkcji. Dzięki kamerom zamontowanym m.in. na kaskach w

Mocnym punktem serialu będą atuty wizualne produkcji. Dzięki kamerom zamontowanym m.in. na kaskach widzowie będą mogli z bliska zobaczyć to, co zwykle jest niedostępne

Foto: materiały prasowe

Nowa produkcja Fokus TV pn. „Elektryczni", której partnerem jest Tauron, pokazuje od kuchni i z bliska ich niebezpieczną pracę. Premierowe odcinki serialu „Elektryczni" można oglądać w każdy czwartek o godzinie 22.00 na kanale Fokus TV.

Mocnym jego punktem będą efekty wizualne produkcji. Dzięki kamerom zamontowanym m.in. na kaskach widzowie będą mogli z bliska zobaczyć, co zwykle niedostępne np. odbudowę linii energetycznej nad autostradą A1 czy kulisy budowy jednego z najnowocześniejszych bloków energetycznych o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno.

– Serial pokazuje naszą codzienną, typową pracę. Na początku kręcenia ujęć byliśmy zaciekawieni, ponieważ zostaliśmy wyposażeni w dodatkowy sprzęt, czyli m.in. mikrofony i kamery na kaskach. Jednak bardzo szybko o nich zapomnieliśmy i wykonywaliśmy nasze typowe obowiązki. Nie było żadnych dubli. Kamera skrupulatnie rejestrowała wykonywane przez nas czynności w sposób, jaki robimy to na co dzień – mówi Tomasz Walkowski, jeden z bohaterów filmu.

Scenariusz każdego odcinka był ogólnie zarysowany, ale dialogi były naturalne, bohaterowie nie mieli żadnego skryptu. Dzięki temu serial oddaje prawdziwe warunki i charakter pracy. Pracy, której głównym reżyserem jest natura.

– Z wysokimi napięciami nie ma żartów. Tu nie ma miejsca na błąd, bo może on kosztować utratę zdrowia, a nawet życia. W naszej pracy nie ma też miejsca na rutynę – przyznaje Piotr Nawęgłowski. – Każdego dnia musimy zmierzyć się z nieprzewidywalnością, której źródłem zazwyczaj jest natura. Gwałtowne ulewy, mrozy, wichury, zablokowane drogi dojazdowe, rozlewiska – to dla nas codzienność – dodaje bohater serialu.

Gdy dziesiątki domów są pozbawione prądu, a za oknem szaleje śnieżyca lub burza, do akcji ruszają elektromonterzy. Ich praca jest służbą – niosą pomoc ludziom, choć często ich wysiłek bywa niedoceniony. A to właśnie energetycy, ramię w ramię ze strażakami, usuwali m.in. skutki ubiegłorocznych nawałnic, które przeszły przez Polskę.

Jak sami podkreślają, muszą działać zespołowo i po partnersku, bo w starciu z siłami przyrody w pojedynkę nie mieliby najmniejszych szans.

„Elektryczni" to film o naprawdę twardych facetach i przede wszystkim świetnych specjalistach, którzy dbają o to, by codziennie kilka milionów Polaków mogło w cieple i komforcie pracować i mieszkać. Każdy, kto obejrzy choć jeden odcinek, na własne oczy przekona się, jak wiele im zawdzięczamy i z pewnością przy kolejnej usuniętej awarii, ciepło o nich pomyśli.

Serial to także okazja do przybliżenia widzom najnowocześniejszych technologii w energetyce i zaprezentowania ich działania.

„Elektrycznych" można oglądać od 6 września. Serial składa się z ośmiu odcinków, każdy trwa po 22–24 minut. Program będzie emitowany w czwartki o godz. 22.00 przez Fokus TV. ©

Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
100 lat gospodarki
Przyszłość rynku prawnego to outsourcing obsługi prawnej
100 lat gospodarki
Bank finansujący państwowe przedsięwzięcia
100 lat gospodarki
Krzysztof Tchórzewski Elektromobilność sposobem na walkę ze smogiem