Życie pod wysokim napięciem

Tekst powstał we współpracy z grupą Tauron Swoją pracę nazywają służbą, a reżyserem ich codzienności jest natura. Elektromonterzy to elitarna grupa, licząca w Polsce tylko sto osób, która na co dzień ma do czynienia z najwyższymi napięciami.

Publikacja: 07.09.2018 05:32

Mocnym punktem serialu będą atuty wizualne produkcji. Dzięki kamerom zamontowanym m.in. na kaskach w

Mocnym punktem serialu będą atuty wizualne produkcji. Dzięki kamerom zamontowanym m.in. na kaskach widzowie będą mogli z bliska zobaczyć to, co zwykle jest niedostępne

Foto: materiały prasowe

Nowa produkcja Fokus TV pn. „Elektryczni", której partnerem jest Tauron, pokazuje od kuchni i z bliska ich niebezpieczną pracę. Premierowe odcinki serialu „Elektryczni" można oglądać w każdy czwartek o godzinie 22.00 na kanale Fokus TV.

Mocnym jego punktem będą efekty wizualne produkcji. Dzięki kamerom zamontowanym m.in. na kaskach widzowie będą mogli z bliska zobaczyć, co zwykle niedostępne np. odbudowę linii energetycznej nad autostradą A1 czy kulisy budowy jednego z najnowocześniejszych bloków energetycznych o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno.

– Serial pokazuje naszą codzienną, typową pracę. Na początku kręcenia ujęć byliśmy zaciekawieni, ponieważ zostaliśmy wyposażeni w dodatkowy sprzęt, czyli m.in. mikrofony i kamery na kaskach. Jednak bardzo szybko o nich zapomnieliśmy i wykonywaliśmy nasze typowe obowiązki. Nie było żadnych dubli. Kamera skrupulatnie rejestrowała wykonywane przez nas czynności w sposób, jaki robimy to na co dzień – mówi Tomasz Walkowski, jeden z bohaterów filmu.

Scenariusz każdego odcinka był ogólnie zarysowany, ale dialogi były naturalne, bohaterowie nie mieli żadnego skryptu. Dzięki temu serial oddaje prawdziwe warunki i charakter pracy. Pracy, której głównym reżyserem jest natura.

– Z wysokimi napięciami nie ma żartów. Tu nie ma miejsca na błąd, bo może on kosztować utratę zdrowia, a nawet życia. W naszej pracy nie ma też miejsca na rutynę – przyznaje Piotr Nawęgłowski. – Każdego dnia musimy zmierzyć się z nieprzewidywalnością, której źródłem zazwyczaj jest natura. Gwałtowne ulewy, mrozy, wichury, zablokowane drogi dojazdowe, rozlewiska – to dla nas codzienność – dodaje bohater serialu.

Gdy dziesiątki domów są pozbawione prądu, a za oknem szaleje śnieżyca lub burza, do akcji ruszają elektromonterzy. Ich praca jest służbą – niosą pomoc ludziom, choć często ich wysiłek bywa niedoceniony. A to właśnie energetycy, ramię w ramię ze strażakami, usuwali m.in. skutki ubiegłorocznych nawałnic, które przeszły przez Polskę.

Jak sami podkreślają, muszą działać zespołowo i po partnersku, bo w starciu z siłami przyrody w pojedynkę nie mieliby najmniejszych szans.

„Elektryczni" to film o naprawdę twardych facetach i przede wszystkim świetnych specjalistach, którzy dbają o to, by codziennie kilka milionów Polaków mogło w cieple i komforcie pracować i mieszkać. Każdy, kto obejrzy choć jeden odcinek, na własne oczy przekona się, jak wiele im zawdzięczamy i z pewnością przy kolejnej usuniętej awarii, ciepło o nich pomyśli.

Serial to także okazja do przybliżenia widzom najnowocześniejszych technologii w energetyce i zaprezentowania ich działania.

„Elektrycznych" można oglądać od 6 września. Serial składa się z ośmiu odcinków, każdy trwa po 22–24 minut. Program będzie emitowany w czwartki o godz. 22.00 przez Fokus TV. ©

Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
100 lat gospodarki
Przyszłość rynku prawnego to outsourcing obsługi prawnej
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
100 lat gospodarki
Bank finansujący państwowe przedsięwzięcia
100 lat gospodarki
Krzysztof Tchórzewski Elektromobilność sposobem na walkę ze smogiem