Przekazanie wykonania zadań powtarzalnych, niewymagających podejmowania decyzji przez człowieka, wirtualnym pracownikom umożliwi narzędzie zwane Robotic Process Automation (RPA). Choć nazwa wydaje się skomplikowana, jest to po prostu oprogramowanie do koordynacji działań między istniejącymi systemami informatycznymi bez ingerencji człowieka.
– Szukamy rozwiązań, które pozwolą naszym klientom nie tylko korzystać z prądu i gazu, ale przede wszystkim zarządzać nimi bez wychodzenia z domu. Co istotne, podejmowane działania podnoszą naszą efektywność operacyjną. Wprowadzenie narzędzi automatyzacji jest kolejnym krokiem w tym kierunku – mówi Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu.
Najważniejszą korzyścią z zastosowania robotów jest m.in. wyeliminowanie błędów, a w konsekwencji skrócenie czasu realizacji zadań, a także podniesienie jakości obsługi i obniżenie kosztów.
– Naszym celem jest sprawne wprowadzenie do grupy nowej technologii przy wykorzystaniu dostępnego na rynku doświadczenia. Wiemy, że nie każde podejście do robotyzacji kończy się sukcesem. Chcemy więc te procesy wprowadzać stopniowo, obserwując efekty, i po udanej fazie przystępować do kolejnego etapu – podkreśla Andrzej Grochowalski, wiceprezes ds. IT w Tauron Obsługa Klienta.
Wprowadzenie robotyzacji pozwoli też na lepsze zarządzanie rozwojem zawodowym pracowników, którym powierzane będą zadania wykraczające poza powtarzalne czynności. Planowana automatyzacja procesów, mimo konieczności zarządzania danymi i zadaniami z wielu systemów, nie będzie wymagać zmian w podstawowych systemach informatycznych. To znacząco zredukuje czas i koszt zwrotu z inwestycji.