Reklama
Rozwiń

Ograniczenie eksportu do Kirgistanu: Polska przoduje tam, gdzie inni zawodzą

Polska – w odróżnieniu od innych krajów Unii Europejskiej – ostro zareagowała na przeładunki do Rosji przez Kirgistan, zmniejszając swój eksport do tego kraju.

Publikacja: 19.11.2024 09:59

Siedziba parlamentu Kirgistanu

Kirgistan, Biszkek

Siedziba parlamentu Kirgistanu

Foto: Adobe Stock

https://pbs.twimg.com/media/GcriGVuWoAcbOlC?format=png&name=900x900

Ale na początku wojny było inaczej. Eksport Polski do Kirgistanu wzrósł ponad 18-krotnie w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę. Kraj środkowoazjatycki postrzegany jest jako droga dotarcia do Rosji z ominięciem sankcji nałożonych na bezpośredni eksport do Moskwy. Inne kraje zachodnie również odnotowały wzrost eksportu do Kirgistanu, ale jeden z ekonomistów zauważa, że ​​największy jest w przypadku Polski i Niemiec.

W lutym 2022 r., miesiącu, w którym Rosja najechała Ukrainę, Polska wyeksportowała do Kirgistanu towary o wartości 10,19 mln zł – wynika z danych GUS. Do listopada 2023 r. kwota ta osiągnęła 186,9 mln zł, co oznacza wzrost o 1733 proc. w tym okresie. W tym czasie 7-milionowy kraj Kirgistan przeskoczył ze 119. na 49. miejsce wśród kierunków eksportu Polski. Eksportowane towary to głównie samochody, zmywarki i kopiarki.

Udział Kirgistanu w całości polskiego eksportu pozostaje niewielki i wynosi 0,14%. Jednak jego wzrost z 0,01% w ciągu zaledwie 22 miesięcy zwrócił uwagę ekspertów, którzy postrzegają to jako dowód na obchodzenie przez przedsiębiorców sankcji nałożonych na Rosję za agresję na Ukrainę.

– Nie ma mowy, aby te towary były przeznaczone do konsumpcji krajowej w Kirgistanie – komentował te dane Robin Brooks. – Oczywiście zmierzają do Rosji, gdzie pomagają utrzymać gospodarkę wojenną Putina. UE przymyka na to oko.

Czytaj więcej

#WykresDnia: Niemiecki handel z Kirgistanem (?) wciąż kwitnie

Kirgistan centrum reeksportu do Rosji

Rosyjska inwazja na Ukrainę na pełną skalę oznaczała falę sankcji nałożonych na Moskwę w ciągu ostatnich kilku lat przez UE, Wielką Brytanię i USA, a także szereg innych graczy międzynarodowych. Jednak mimo że sankcje stają się coraz liczniejsze i bardziej rygorystyczne, Rosja w dalszym ciągu szuka sposobów na utrzymanie handlu z Europą.

Instytut Brookingsa wykorzystał dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) dotyczące kierunku handlu, aby sporządzić mapę eksportu prowadzonego przez kilka krajów w ciągu ostatnich kilku lat do krajów Azji Środkowej, co do których istnieje podejrzenie, że stanowią przeładunek do Rosji. W ramach tego mapowania Instytut Brookingsa wziął pod uwagę Armenię, Kazachstan, Kirgistan i Gruzję.

Wyróżniał się zwłaszcza Kirgistan, który odnotował wyraźny wzrost światowego, a zwłaszcza europejskiego eksportu do tego kraju od marca 2022 r., kiedy trwała już wojna na Ukrainie.

Kirgistan, mały górzysty i śródlądowy kraj w Azji Środkowej, zyskał światową sławę dzięki temu, że jego szerokie partnerstwo handlowe z Rosją jest przedmiotem coraz większej kontroli.

Robert Khachatryan, dyrektor generalny i założyciel Freight Right Global Logistics, powiedział Euronews: "Kirgistan stał się dla Rosji kluczowym kanałem umożliwiającym utrzymanie handlu z Europą pomimo utrzymujących się sankcji".

Kraj ten odnotował oszałamiający wzrost eksportu z UE o 953 proc., korzystając przede wszystkim ze swojej strategicznej pozycji jako punktu tranzytowego.

Irina Tsukerman, prezes Scarab Rising, firmy doradczej ds. strategii bezpieczeństwa, powiedziała Euronews: "Jednym z najskuteczniejszych sposobów, w jakie Rosja wykorzystuje Kirgistan do omijania sankcji i kontroli eksportu i importu, jest reeksport towarów".

Polska znacząco zmniejszyła eksport do Kirgistanu

Teraz Robin Brooks, który uczestniczył niedawno w panelu poświęconym sankcjom wobec Rosji z udziałem m.in. wiceministra finansów Pawła Karbownika chwali Polskę za to, że w przeciwieństwie do innych krajów UE – rozprawiła się z przeładunkami do Rosji przez Kirgistan. Siegający w niektórych miesiącach 2023 r. 50 mln dolarów eksport do Kirgoistanu spadł we wrześniu tego roku do niecałych 20 mln.

Wykres Dnia
Duży skok oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych w USA
Wykres Dnia
Europejski Bank Centralny z rekordową stratą za ubiegły rok
Wykres Dnia
Rekordowe ceny jaj w USA. Sklepy wprowadzają limity sprzedaży
Wykres Dnia
Wyjątkowy optymizm inwestorów: stawiają głównie na akcje
Wykres Dnia
Rosną akcje europejskich firm z branży zbrojeniowej
Wykres Dnia
Jak strefa euro skorzysta na zakończeniu wojny w Ukrainie