Najlepszy okres handlowy IV kwartału dla amerykańskich akcji od 1928 r.

Rozpoczął się najlepszy okres handlowy IV kwartału dla amerykańskich akcji. Scott Rubner z Goldman Sachs obliczył, że mediana zwrotu z S&P 500 od 27 października do 31 grudnia wynosi +5,22 proc. od 1928 r.

Publikacja: 29.10.2024 08:56

Najlepszy okres handlowy IV kwartału dla amerykańskich akcji od 1928 r.

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GbBUiYlWoAELCB4?format=jpg&name=small

  Rozpoczyna się najlepszy okres handlowy IV kwartału dla amerykańskich akcji, a dane sięgają 1928 r. – pisze Scott Rubner, dyrektor zarządzający ds. rynków globalnych w Goldman Sachs.

Rubner twierdzi, że na Wall Street panuje obiegowy pogląd, że po wtorkowych wyborach akcje spadną, ale on jest większym optymistą. – Myślę, że wybory w USA będą wydarzeniem, które rozliczy ryzykowne aktywa, a ponowne ryzyko może nastąpić szybko (i to niekorzystnie dla sektorów i tematów, które są niedostatecznie rozwinięte) – pisze.

Od teraz aktywność większych sprzedawców akcji (fundusze inwestycyjne i emerytalne) wyhamuje, a wielki nabywca – spółki skupujące własne akcje – zacznie na dobre wracać wraz z nadejściem ciężkiego tygodnia ogłaszania wyników.

Rubner wcześniej zasygnalizował, że Corporate America zezwoliła już na rekordowy wykup akcji o wartości 1 biliona dolarów w 2024 r., a listopad jest zwykle najbardziej pracowitym miesiącem na realizację tych odkupów.

– Ogólnie rzecz biorąc, istnieje duża możliwość zamiany pieniędzy z gotówki na akcje – dodaje Rubner.

Czytaj więcej

Byki z Wall Street wciąż nienasycone. 10 bilionów dolarów to za mało

Akcje amerykańskich spółek będą rosły do końca roku

Zbliżające się wybory w USA wzbudziły złe przeczucia na Wall Street, sądząc po wciąż podwyższonym poziomie indeksu zmienności Cboe, znanego również jako VIX lub „wskaźnik strachu” na giełdzie.

Jednak zdaniem Scotta Rubnera krótkotrwałe spowolnienie, na które wielu inwestorów czeka – a może nawet na które ma nadzieję – może nigdy nie nastąpić.

Zamiast wyprzedaży Rubner spodziewa się, że akcje spółek będą nadal rosły w górę do końca roku, zgodnie z sezonowymi wzorcami, które pokazują, że listopad i grudzień były w przeszłości kojarzone z największymi zwrotami.

W każdym razie wybory – które odbędą się 5 listopada – mogą stać się katalizatorem „zdarzenia rozliczeniowego dla ryzykownych aktywów”, które doprowadzi do natychmiastowego wzrostu, ponieważ „FOMO” (Fear of missing out, strach przed tym, co nas omija lub strach przed przegapieniem) inspiruje inwestorów do podążania za rynkiem.

W takim scenariuszu Rubner spodziewałby się największych zysków w przypadku niedocenianych tematów i sektorów, które jego zdaniem są obecnie niedostatecznie rozwinięte.

Czytaj więcej

„Efekt Trumpa” uderza w europejskie giełdy

Ostatnie dwa miesiące roku korzystne dla inwestorów

Rubner uważa jednak, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy wykupy przedsiębiorstw i sezonowe zmiany w pozycjonowaniu inwestorów mogą mieć większy wpływ. Fundusze z datą docelową, inwestorzy indywidualni i zarządzający funduszami private equity zazwyczaj przywracają równowagę w swoich portfelach w styczniu, kwietniu i listopadzie. Inwestorzy, którym kończą się bony skarbowe, mogą chcieć ponownie zainwestować w inne aktywa, a giełda wydaje się logicznym miejscem na rozpoczęcie.

Zakładając, że akcje giełdowe zachowają się tak jak w przeszłości, ostatnie dwa miesiące roku mogą okazać się bardzo owocne. Od 1928 r. mediana stopy zwrotu dla indeksu S&P 500 od 27 października do końca roku wynosi 5,2 proc. Mediana zwrotu z S&P 500 od 27 października do 31 grudnia w latach wyborczych wynosi +6,25 proc. od 1928 r. Mediana zwrotu z indeksu Nasdaq 100 od 27 października do 31 grudnia wynosi +11,74 proc. od 1985 r.

Wykupy spółek mogą również pomóc w zwiększeniu akcji spółek teraz, gdy ponownie otworzyło się okno dla spółek na odkupienie swoich akcji.

Według danych z działu handlowego Goldmana listopad był historycznie najbardziej pracowitym miesiącem dla tego rodzaju handlu, a ponad 100 miliardów dolarów ma trafić na giełdę wyłącznie w wyniku wykupów akcji, jeśli historia jest jakimkolwiek przewodnikiem.

Wykres Dnia
Inflacja w Niemczech przyspieszyła w październiku, osiągając 2 proc.
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Wykres Dnia
Nastroje niemieckich konsumentów poprawiają się, ale pozostają „wyjątkowo niskie”
Wykres Dnia
„Efekt Trumpa” uderza w europejskie giełdy
Wykres Dnia
Plany kandydatów na prezydenta pogorszyłyby problem długu USA
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Wykres Dnia
Prezydentura Trumpa będzie ciosem dla gospodarki niemieckiej
Wykres Dnia
Amerykańskie domy niezbyt dostępne dla Amerykanów