Światowy dług publiczny przekroczy w tym roku 100 bilionów dolarów

Do końca tego roku światowy dług publiczny przekroczy 100 bilionów dolarów, co podkreśla potrzebę podjęcia bardziej zdecydowanych działań w celu ustabilizowania zadłużenia w głównych gospodarkach na całym świecie, stwierdził MFW.

Publikacja: 16.10.2024 09:16

Światowy dług publiczny przekroczy w tym roku 100 bilionów dolarów

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GZ7OnyBXsAA4LwX?format=jpg&name=900x900

Dług publiczny, który gwałtownie wzrósł podczas pandemii Covid-19, w dalszym ciągu rośnie, w miarę jak kraje zwiększają wydatki w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego, przy czym motorem wzrostu są Stany Zjednoczone i Chiny, jak stwierdził Międzynarodowy Fundusz Walutowy we wtorkowym raporcie, cytowanym przez Financial Times.

Fundusz dodał, że do końca dekady zadłużenie ma osiągnąć 100 procent światowego PKB, ostrzegając, że plany głównych gospodarek dotyczące stabilizacji zadłużenia „znacznie odbiegają od potrzeb”.

Ustalenia podkreślają ogromny wzrost długu publicznego w ciągu ostatniego półwiecza, którego relacja do PKB jest obecnie o 10 punktów procentowych wyższa od poziomu z przedednia pandemii. Badanie wykazało, że zjawisko to było powszechne: kraje zadłużone, w przypadku których nie spodziewano się stabilizacji, odpowiadały za ponad połowę światowego długu i około dwie trzecie światowego PKB.

Wielka Brytania, Brazylia, Francja, Włochy i Republika Południowej Afryki znalazły się wśród krajów, w których spodziewany jest dalszy wzrost zadłużenia, stwierdził MFW w swoim raporcie Fiscal Monitor opublikowanym przed dorocznymi spotkaniami funduszu w Waszyngtonie w przyszłym tygodniu.

– Przyszły poziom zadłużenia może być nawet wyższy niż przewidywano, a aby go ustabilizować lub zmniejszyć z dużym prawdopodobieństwem, konieczne będą znacznie większe korekty fiskalne niż obecnie prognozowane – stwierdził fundusz.

– Kraje powinny już teraz stawić czoła ryzyku zadłużenia, stosując starannie zaprojektowaną politykę fiskalną, która chroni wzrost gospodarczy i wrażliwe gospodarstwa domowe, korzystając jednocześnie z cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

Czytaj więcej

Globalny dług sięgnął 312 bln dolarów

MFW: konieczna odbudowa buforów fiskalnych

W obliczu ustępowania presji inflacyjnej oraz obniżania przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych, Bank Anglii i Europejski Bank Centralny kosztów pożyczek „obecnie jest odpowiedni moment”, aby gospodarki rozpoczęły odbudowę buforów fiskalnych, stwierdził MFW.

Dodał, że „w krajach, w których przewiduje się dalszy wzrost zadłużenia” opóźnianie działań spowoduje, że wymagana korekta będzie jeszcze większa”. Wezwał do „skumulowanej korekty fiskalnej” – podwyżki podatków lub cięć wydatków – w wysokości od 3 do 4,5 proc. PKB, aby zmniejszyć zadłużenie na całym świecie.

– Zaawansowane gospodarki powinny zmienić priorytety wydatków, przyspieszyć reformy uprawnień, zwiększyć dochody poprzez podatki pośrednie tam, gdzie opodatkowanie jest niskie, a także usunąć nieefektywne zachęty podatkowe – stwierdzono.

Dodano, że ​​wydatki rządowe na finansowanie przejścia na bardziej ekologiczną energię w połączeniu ze starzeniem się społeczeństwa i obawami dotyczącymi bezpieczeństwa prawdopodobnie zwiększą presję fiskalną w nadchodzących latach.

MFW: za 5 lat dług może być o 10 p. proc. wyższy niż się oczekuje

Raport MFW pojawia się w chwili, gdy Chiny próbują odmłodzić swoją gospodarkę za pomocą ogromnego bodźca fiskalnego i na kilka tygodni przed wyborami prezydenckimi w USA.

Z najnowszego raportu Komisji ds. Odpowiedzialnego Budżetu Federalnego wynika, że ​​plany gospodarcze zarówno Donalda Trumpa, jak i Kamali Harris spowodują wzrost długu federalnego USA o biliony dolarów. Obawy o rosnący poziom zadłużenia przyczyniły się w ostatnich tygodniach do przeceny na rynkach obligacji rządowych, w tym w Wielkiej Brytanii i Francji.

Oczekuje się, że kanclerz Wielkiej Brytanii Rachel Reeves wykorzysta w tym miesiącu swój budżet do zmiany definicji długu publicznego stosowanej w brytyjskich regułach fiskalnych, aby umożliwić większe zaciąganie pożyczek

W tegorocznym raporcie EBC stwierdził, że długoterminowe wyzwania „prawdopodobnie wywrą presję na finanse publiczne” w strefie euro.

Osiągnięcie do 2070 r. relacji długu publicznego do PKB na poziomie 60 proc. w stosunku do dzisiejszego poziomu długu wymagałoby od rządów „natychmiastowego i trwałego” zwiększenia salda pierwotnego – salda fiskalnego z wyłączeniem płatności odsetek netto od długu publicznego – o 2 proc. PKB, podał EBC.

Jednak raport MFW wykazał, że prognostycy mają stałą tendencję do niedoceniania tego, jak szybko może rosnąć dług. Fundusz twierdzi, że zrealizowana relacja długu do PKB za pięć lat może okazać się o 10 punktów procentowych wyższa niż oczekiwano.

Wykres Dnia
Czy indeks S&P 500 przebije w tym roku 7 tys. punktów?
Wykres Dnia
Złoto i bitcoin dają większą równowagę portfela inwestycyjnego
Wykres Dnia
Pesymizm niemieckich prezesów zapowiada trzeci rok recesji
Wykres Dnia
Mocne spadki cen nieruchomości w dużych miastach USA
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Wykres Dnia
Wskaźnik produkcji dla stanu Filadelfia najwyższy od kwietnia 2021 r.
Wykres Dnia
Chiny grożą Stanom Zjednoczonym dewaluacją juana