Historyczny spadek zapadalności globalnych obligacji śmieciowych

Światowy rynek obligacji śmieciowych w tym roku odnotował największy spadek w zakresie zbliżających się spłat długów od co najmniej dekady.

Publikacja: 30.08.2024 09:04

Historyczny spadek zapadalności globalnych obligacji śmieciowych

Foto: AdobeStock

https://pbs.twimg.com/media/GWJsJEQXAAAiwf2?format=jpg&name=900x900

Jak wynika z danych zebranych przez Bloomberga, od początku 2024 r. korporacje uregulowały nieco ponad 170 miliardów dolarów z tytułu obligacji wysokodochodowych o terminie zapadalności w ciągu najbliższych dwóch lat. To więcej niż wykupiły w całym 2021 r., kiedy spłaty osiągnęły najwyższy poziom przy najniższych kosztach finansowania.

Erozja bariery zapadalności – termin rynkowy określający dużą kwotę zadłużenia przypadającą w tym samym terminie – łagodzi obawy związane z potencjalną falą niewypłacalności. Ryzykowni pożyczkobiorcy refinansują przy wyższych stopach procentowych, otrząsając się z obaw, że zostaną obciążeni niezrównoważonymi kosztami zadłużenia, co doprowadzi do bankructw i zwolnień z efektami domina dla realnej gospodarki. Zamiast tego inwestorzy próbujący zablokować rentowności przed przewidywanymi obniżkami stóp procentowych wzmocnili popyt, utrzymując spready na niskim poziomie.

Wysyp emisji wysokodochodowych obligacji

– To jest teraz mniej murem. Może płot – powiedział George Curtis, zarządzający portfelem w TwentyFour Asset Management. – Rynek jest w całkiem dobrej sytuacji. Makro było bardziej stabilne, podczas gdy rynek wysokiej rentowności odnotował przyzwoite napływy

Firmy zazwyczaj starają się refinansować zapadający dług na około 18 miesięcy przed jego zapadalnością, aby uniknąć nagłych przestojów na rynkach nowych emisji, które mogłyby pokrzyżować ich plany w ostatniej chwili.

Mogły liczyć na chęć inwestorów do wykupywania długów ryzykownych emitentów, ponieważ według danych LSEG Lipper fundusze pożyczkowe wykorzystujące dźwignię finansową odnotowały w tym roku napływ 11 miliardów dolarów do 7 sierpnia. Jak podał dostawca, w tygodniu zakończonym 21 sierpnia obligacje wysokodochodowe przyniosły napływ netto w wysokości około 680 mln dolarów.

Dzięki temu rok 2024 był najbardziej pracowitym rokiem pod względem emisji nowych wysokodochodowych obligacji korporacyjnych – do tej pory sprzedano 357 miliardów dolarów od czasów łatwego pieniądza podczas pandemii. Tymczasem emisja amerykańskich kredytów lewarowanych przebiega w najszybszym w historii tempie, jak wynika z danych zebranych przez Bloomberg. Łącznie pomogło to przesunąć barierę dojrzałości do końca dekady.

Wśród firm korzystających z popytu inwestorów na refinansowanie zadłużenia posiadanych spółek znalazła się spółka private equity EQT AB.

– W ciągu ostatnich 12 miesięcy przeprowadziliśmy ponad 20 przedłużeń terminów zapadalności w całym portfelu – powiedział Olof Svensson, dyrektor ds. relacji akcjonariuszy i obligatariuszy w EQT podczas ostatniego wezwania do ogłoszenia wyników.

Bezpieczniejsze perspektywy finansowania

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na korzyść kredytobiorców jest popyt płynący z prywatnego rynku kredytowego o wartości 1,7 biliona dolarów, który zapewnił kredytobiorcom więcej możliwości refinansowania.

– Odrodzenie się rynków pierwotnych kredytów wysokodochodowych i kredytów lewarowanych to jedno, ale oferta prywatnego kredytu pomogła już wcześniej i trwa – powiedział Marco Stoeckle, szef strategii kredytowej w Commerzbank AG.

Z pewnością nagły wzrost zmienności na początku sierpnia przypomina, jak podatne są rynki kredytowe na obawy związane ze wzrostem gospodarczym. Koszt ochrony koszyka północnoamerykańskich długów śmieciowych przed niewypłacalnością wzrósł w tym roku do najwyższego poziomu, po czym wzrósł

Mimo to wydaje się, że główne banki centralne rozpoczną cykl obniżek stóp procentowych, a inwestorzy wyceniają prawie cztery obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną do końca roku o 25 punktów bazowych.

Biorąc pod uwagę lepszą dynamikę stóp procentowych, perspektywy finansowania nie są już tak toksyczne, jak w dużej części lat 2022 i 2023 – powiedział Marco Stoeckle.

Wykres Dnia
Oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA znów spada
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym
Wykres Dnia
Dane dotyczące PKB pokazują, jak ponura jest sytuacja w Niemczech
Wykres Dnia
Niemiecka gospodarka coraz bardziej popada w kryzys
Wykres Dnia
Dwie drogi Fed po amerykańskich wyborach prezydenckich
Materiał Promocyjny
Atrakcyjne auto może umilić nam życie nie tylko w pracy
Wykres Dnia
30-letnie kredyty hipoteczne w USA najtańsze od maja 2023 r.
Wykres Dnia
Zatrudnienie w USA spadło najbardziej od 2009 roku