Meksykańskie peso tonie, a deficyt handlowy bije rekordy

W kwietniu deficyt wyniósł 3,75 mld dolarów, po czterech miesiącach sięgnął niemal 6,45 mld dolarów. A od niedawnych wyborów peso spadło już o 8 proc.

Publikacja: 12.06.2024 09:34

Meksykańskie peso tonie, a deficyt handlowy bije rekordy

Foto: Adobe Stock

https://pbs.twimg.com/media/GPy3ggMWoAAlymI?format=png&name=900x900

Według danych krajowego urzędu statystycznego, deficyt handlowy wyniósł w kwietniu 3,75 miliarda dolarów. Jak podał w oświadczeniu Narodowy Instytut Statystyki i Geografii (INEGI), wartość ta stanowi znaczny wzrost w porównaniu z deficytem wynoszącym 1,65 miliarda dolarów odnotowanym w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Jak podaje INEGI, w pierwszych czterech miesiącach 2024 r. bilans handlowy wykazał deficyt w wysokości prawie 6,45 mld dolarów.

W kwietniu wartość eksportu towarów osiągnęła prawie 51,32 mld dolarów, co oznacza wzrost o 11,4 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem roku poprzedniego. Wartość importu wyniosła ponad 55,07 miliardów dolarów, co oznacza roczny wzrost o 15,4 proc.

Tymczasem meksykańskie peso spada po tym, jak nowo wybrana prezydent Claudia Sheinbaum oświadczyła, że ​​popiera reformę krajowego systemu sądownictwa. Jak zapowiedziała, będzie zachęcać do szerokich dyskusji na temat proponowanych reform konstytucyjnych, w tym zmiany sądownictwa, która wystraszyła rynki, przed rozpoczęciem kolejnej sesji Kongresu.

Reforma sądownictwa zastąpiłaby mianowany Sąd Najwyższy z powszechnie wybieranymi sędziami, a także niektóre sądy niższej instancji, co według krytyków zasadniczo zmieniłoby równowagę sił w Meksyku.

Sheinbaum przemawiając na konferencji prasowej po spotkaniu z ustępującym prezydentem Andresem Manuelem Lopezem Obradorem powiedział, że reforma ta będzie „jedną z pierwszych”, jakie będą mogły zostać przyjęte, wraz z pewnymi zwiększonymi świadczeniami socjalnymi.

Dodała, że ​​nie wierzy, że proponowane reformy będą miały wpływ na peso, które spadło po jej zwycięstwie w wyborach na początku tego miesiąca.

Jednak gdy Sheinbaum przemawiał, peso osłabiło się o prawie 2 proc. do około 18,55 za dolara amerykańskiego w handlu międzynarodowym.

– Przy obecnym scenariuszu niepewności nie można wykluczyć kursu wymiany na poziomie 20 peso za dolara w tym roku – stwierdziła analityk Gabriela Siller z Banco Base w programie X.

Niektóre z tych środków stanowią część szeregu reform konstytucyjnych zaproponowanych w lutym przez Lopeza Obradora, które miałyby również wyeliminować kluczowe agencje regulacyjne.

Nie wywołały one wówczas wstrząsów na rynku, ale inwestorzy wszczęli alarm, gdy koalicja rządząca skupiała się na uzyskaniu większości w Kongresie niezbędnej do uchwalenia reform konstytucyjnych w wyborach 2 czerwca.

Meksykańskie peso spadło obecnie o 8 proc. od wyborów, które wygrały Sheinbaum i jej partia – co stanowi największy spadek od czasu pandemii Covid-19 – podczas gdy główny indeks giełdowy kraju spadł o prawie 4 proc.

Reakcja bardzo płynnego peso następuje po kilku latach, gdy była to jedna z najlepiej radzących sobie walut rynków wschodzących, co jest regularnie podkreślane przez polityków z Moreny podczas kampanii.

Peso zyskało dzięki wysokim stopom procentowym ustalonym przez bank centralny, a także silnym przekazom pieniężnym i dochodom z eksportu. Istnieje również nadzieja, że ​​kraj odniesie korzyści z szerszego trendu geopolitycznego w zakresie Nearshoringu, stwierdziła Gaby Siller, analityk w Banco Base, choć uwaga rynku skupiła się obecnie na polityce wewnętrznej.

– Reformy są niepokojące, ponieważ pogarszają praworządność w Meksyku – powiedziała Siller. – Może to zanieczyścić realną gospodarkę. Strach przekłada się na ostrożność, a właściciele firm mogą teraz zdecydować się na wstrzymanie projektów inwestycyjnych.

Wykres Dnia
Rosną oczekiwania spadku jena
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Wykres Dnia
Goldman Sachs: nadszedł czas, aby zmniejszyć ryzyko portfela
Wykres Dnia
Skończyły się już pandemiczne oszczędności Amerykanów. Spadnie konsumpcja?
Wykres Dnia
Japoński jen najsłabszy wobec dolara od 1986 roku
Wykres Dnia
Ceny amerykańskich domów rosną w rekordowym tempie
Wykres Dnia
Japońskiej walucie grozi spadek do 170 jenów za dolara