Według opinii publicznej szybsza ekspansja pomoże zmniejszyć deficyt do około 4,4 proc. w tym roku i poniżej 4 proc. w roku przyszłym. Gazeta "Il Sole 24 Ore" podała cel na poziomie 4,3 proc.
Ministerstwo Finansów odmówiło komentarza na temat liczb, oczekując na dalsze dane dotyczące ulgi podatkowej na dofinansowanie renowacji budynków ekologicznych, zwanej „superbonusem”, która może mieć wpływ na kalkulacje.
Minister finansów Giancarlo Giorgetti wielokrotnie zapewniał, że finanse publiczne Włoch pozostają „absolutnym priorytetem”. Giorgetti musiał wyjaśnić serię niezręcznych korekt prognoz deficytu Włoch od czasu objęcia urzędu w 2022 r., po oficjalnej ponownej ocenie sposobu rozliczania ulg podatkowych, w tym „superpremii”. Polityka ta, wprowadzona przez populistyczną administrację Giuseppe Conte, pozwoliła właścicielom domów na zabranie dodatkowych 10 proc. kwoty wydanej na remonty i szybko wymknęła się spod kontroli. W ciągu ostatnich miesięcy rząd Meloni drastycznie ograniczył ulgę podatkową, ograniczając maksymalne wydatki.
W rezultacie Włochy prawdopodobnie spędzą kilka następnych lat w niełasce UE za nadmierne zaciąganie pożyczek, choć nowe przepisy w większym stopniu skupiają się na postępie kraju w realizacji swoich celów. Giorgetti powiedział w środę, że spodziewa się wkrótce potwierdzenia wszczęcia postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z nadmierną liczbą we Włoszech w 2023 r.
Choć w dużej mierze oczekiwana, procedura ta rzuca światło na Włochy, które w przeszłości miały trudności z zarządzaniem swoim gigantycznym długiem. Kraj ma jednak dobre towarzystwo, a kilkanaście innych gospodarek jest zagrożonych wysokim deficytem.
Unijne reguły fiskalne zostały ponownie aktywowane na początku tego roku po zawieszeniu w 2020 r., aby ułatwić nadzwyczajne wydatki krajowe niezbędne do przetrwania pandemii Covid-19 i kryzysu energetycznego. Blok ratyfikuje przegląd zasad, które dadzą państwom członkowskim większą swobodę w projektowaniu ścieżki fiskalnej na czas przed opracowaniem przyszłorocznych budżetów.