- Do Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej wpłynęło zawiadomienie KNF o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Konrada K., byłego prezesa GetBacku, oraz Annę P., byłego wiceprezesa tej spółki – informuje nas Arkadiusz Jaraszek z Prokuratury Krajowej.
Ich czyny miały polegać na popełnieniu przestępstwa z art. 100 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych i z art. 183 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
Ten pierwszy artykuł mówi odpowiedzialności za informacje zawarte w prospekcie emisyjnym lub innych dokumentach informacyjnych oraz za inne informacje związane z ofertą publiczną lub wprowadzaniem instrumentów finansowych do obrotu na rynku regulowanym. Dotyczy on także rozporządzenia MAR, chodzi o rzetelne i szybkie podawanie publikowanie informacji poufnych. Kto podaje nieprawdziwe dane lub zataja prawdziwe dane, w istotny sposób wpływające na treść tych informacji, podlega grzywnie do 5 mln zł albo karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5, albo obu tym karom łącznie.
Drugi artykuł dotyczy manipulacji na rynku. Grozi za to grzywna do 5 mln zł kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, albo obie te kary łącznie.
- Zawiadomienie to nie wskazuje np. na podejrzenie popełnienia przestępstwa oszustwa przy sprzedaży obligacji GetBacku – zaznacza Jaraszek. Dodaje, że Prokuratura Krajowa skierowała to zawiadomienie celem merytorycznego rozpoznania do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie znajduje się Wydział do Spraw Przestępczości Finansowo – Skarbowej oraz Wydział do Spraw Przestępczości Gospodarczej. Pracują w nich prokuratorzy, którzy mają wiedzę i doświadczenie zawodowe w ściganiu tego typu przestępczości.